Esperal – pierwszy krok do wyjścia z uzależnienia

0
1671
Esperal

Alkoholizm to problem, który dotyczy dziś zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak każdy nałóg, tak i alkoholizm wymaga bardzo silnej woli i samozaparcia, by z nim zerwać. Jak ciężka to walka, wiedzą ci, którzy sami przez ten problem przechodzili albo spotkali się z nim wśród swoich bliskich lub przyjaciół. To właśnie dla nich – uzależnionych, którzy chcą z nałogiem skończyć – stworzono esperal.

• Czym jest i jak działa esperal?

• Zabieg wszycia esperalu

• Efekty działania esperalu

Czym jest i jak działa esperal?

To lek zawierający substancję czynną disulfiram. Występuje w formie tabletek do połykania i jako wszywka alkoholowa (czyli tabletka do implantacji). Dostępny na receptę.

Należy pamiętać, iż zastosowanie esperalu jest działaniem uzupełniającym, nie zaś automatycznie likwidującym uzależnienie. Ma działanie psychologiczne i wpływa dyscyplinująco na uzależnionego. Terapia esperalem to tzw. terapia awersyjna, której głównym zadaniem jest zniechęcenie uzależnionego do spożywania alkoholu. Sam zabieg implantacji ma wzbudzać u pacjenta skojarzenia z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi picia. Esperal może zatem stać się dobrym początkiem do rozpoczęcia etapu trzeźwości pacjenta oraz rozbudzenia świadomości konieczności podjęcia szerszego leczenia, doskonałą szansą na pierwszy krok do wyjścia z uzależnienia.

Główne działanie esperalu polega na zablokowaniu enzymu, który bierze udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. Po spożyciu alkoholu organizm odczuwa bardzo nieprzyjemne dolegliwości (przypominające zatrucie alkoholowe), a uniknąć ich można jedynie powstrzymując się od picia. Niekorzystne objawy mogą pojawić się nawet w 5-10 minut, a potrafią utrzymać się nawet do 10 godzin. Mogą być groźne dla życia i zdrowia, dlatego też esperal należy stosować pod nadzorem lekarza.

Zabieg wszycia esperalu

Przed zabiegiem pacjent zostaje poddany badaniom kontrolnym. Po zapoznaniu się z taką formą leczenia alkoholizmu oraz ewentualnymi działaniami niepożądanymi pacjent podpisuje zgodę na implantację wszywki do organizmu.

Pacjenta obowiązuje zakaz spożywania alkoholu na 48 godzin przed zabiegiem wszycia esperalu. Alkohol należy odstawić również w trakcie leczenia oraz w okresie 14 dni po jego zakończeniu.

Esperal wszywany jest najczęściej w górną część pośladka, chociaż na wyraźne życzenie pacjenta istnieje możliwość wszycia go w inną część ciała (plecy, okolice łopatki). Zabieg trwa ok. pół godziny i odbywa się w sterylnych warunkach (pod żadnym pozorem nie należy dokonywać go samodzielnie w domu), przy miejscowym znieczuleniu. Po nacięciu ciała do organizmu zostają wprowadzone tabletki esperalu. Zdjęcie szwów następuje zazwyczaj po 7-10 dniach od zabiegu. Istnieje możliwość powtórzenia zabiegu, aczkolwiek może zdarzyć się, iż organizm uzależnionego nie będzie tolerować tabletek.

Opakowanie zawiera 10 tabletek (1 tabletka na 10 kg masy ciała).

Okres wchłaniania i działania esperalu wynosi około 8 miesięcy. Może się on nieznacznie różnić w zależności od stanu zdrowia pacjenta, otyłości lub aktywności fizycznej.

Efekty działania esperalu

Leczenie uzupełniające esperalem wykazuje, iż zawarta w nim substancja aktywna disulfiram jest jedną z najbardziej skutecznych form walki z uzależnieniem od alkoholu. Terapia tylko i wyłącznie esperalem jednak jest niewystarczająca i koniecznie powinna być kontynuowana na terapii leczenia choroby alkoholowej.

Więcej informacji zarówno na temat esperalu, jak i leczenia uzależnień znaleźć można tutaj: https://medjol.pl/wszywki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here