Firanki idealne – 3 wskazówki jak je wybrać

0
1229

Firanki to nieodłączny element aranżacji okiennej wnęki, nawet w przypadku, w którym w oknach zamontowane są rolety. Eleganckie firany nadają wnętrzu charakteru i sprawiają, że staje się ono ciepłe i przytulne. Zatem, jak wybrać idealne firanki?

  1. Materiał na firanki
  2. Firanki do salonu, kuchni i innych wnętrz
  3. Firanki gotowe czy na wymiar?

W wyborze firanek doskonałych liczy się każdy szczegół, począwszy od materiału, z którego zostały wykonane, aż po sposób ich upięcia. Pod uwagę trzeba wziąć styl pomieszczenia, rodzaj karnisza, a wreszcie funkcje, jakie mają pełnić wybrane firanki.

Materiał na firanki

Firanki są produkowane z materiałów różniących się od siebie nie tylko gęstością splotu, ale również połyskliwością i stopniem przepuszczania promieni słonecznych czy sztucznego światła. Dla osób, które nie lubią prasowania, idealne będą firanki żakardowe. Żakard to tkanina o grubym splocie, a uszyte z niej firany uznawane są za uniwersalne i dobrze komponujące się z wnętrzem w każdym stylu. Chcąc stworzyć z firanki dekoracyjne upięcie, lepiej postawić na woal – tkaninę cienką i prześwitująca, ale bardzo efektowną. Firany satynowe to propozycja dla tych, którzy cenią eleganckie rozwiązania, natomiast organza łączy w sobie cechy woalu i żakardu – można ją łatwo upinać, a jednocześnie nie jest całkowicie prześwitująca.

firanki

Firanki do salonu, kuchni i innych wnętrz

Wybierając firany, trzeba zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Rozwiązania dobre do salonu, nie sprawdzą się w kuchni, i odwrotnie. Materiał na firanki do kuchni powinien być jednocześnie dekoracyjny i na tyle wytrzymały, aby zniósł częste pranie. Na firankach będą osadzać się zapachy gotowanych potraw, tłuszcz i inne zanieczyszczenia, dlatego ich często pranie jest niezbędne. Natomiast firanki do salonu pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Dobrym rozwiązaniem jest więc ich dopasowanie do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Zwykle dobrze sprawdzają się firanki woalowe lub z organzy, a także nowoczesne makarony lub dekoracyjne sznurki.

Firanki gotowe czy na wymiar?

Oba rozwiązania są równie funkcjonalne. Firanki gotowe z kasandra.com.pl nie wymagają żadnej ingerencji krawieckiej – wystarczy je zawiesić, aby móc cieszyć się z eleganckiego efektu. Zakup firanek na wymiar wymaga więcej uwagi, ponieważ najpierw trzeba dokładnie zmierzyć okno, pamiętając o tym aby pozostawić sobie nieco materiału na podwinięcie czy inne wykończenia krawieckie, a później wykończyć firankę. Można je jednak dowolnie stylizować, natomiast w przypadku gotowych firanek te możliwości są ograniczone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here