Gorączka – kiedy jest korzystna i kiedy trzeba ją zbijać

0
1799
Gorączka

Temperatura jest stanem, którego za wszą cenę pragniesz uniknąć, prawda? A czy wiesz, iż to właśnie gorączka ciała nieznacznie ponad 36,6 stopni Celsjusza może pomóc w wyzdrowieniu w wypadku przeziębienia lub grypy? Musisz przecież pamiętać, iż za duża temperatura znacząco obniża oraz wyniszcza organizm, utrudniając powrót do formy. Skuteczne w tym wypadku mogą wykazać się leki przeciwgorączkowe dostępne bez recepty.

Duża wytrzymałość to norma

Katar, ból gardła czy temperatura – objawy te stwierdzą wszyscy oraz każdy doświadczył ich w swoim życiu przynajmniej raz. Wpływ przebiegu chorego na organizm jest także powszechnie znany. Powoduje zmęczenie ruchowe, zmniejszenie koncentracji, zmniejsza zdolność do normalnej aktywności. Wzrost choroby warunkuje w ogromnej ilości wytrzymałość immunologiczna, czyli brak wrażliwości na elementy zewnętrzne o szkodliwym oddziaływaniu. Zawiadywana jest ona poprzez właściwe mechanizmy, które mają ochraniać organizm przed patogenami 1. Zmniejszenie odporności zwiększa ryzyko zachorowania, stąd też tak ważne jest zachowanie jej na trwałym, wysokim poziomie – szczególnie zimą.

Skąd bierze się gorączka?

Znaczenie tego jakże nieprzyjemnego stanu łatwo można wytłumaczyć w paru słowach – jest to reakcja organizmu na atak patogenów. Przejawia się on podwyższeniem ciepłoty ciała. Stan tenże jest niezbędny przede wszystkim z dwóch powodów. W pierwszej kolejności zezwala na wzmocnienie ilości limfocytów we krwi, a więc komórek odpowiadających za wytwarzanie przeciwciał. Po drugie, podczas temperatury obniża się poziom niektórych związków (np. żelaza), których obecność jest konieczna do wzrostu oraz namnażania się patogenów. Jest to więc czynnik hamujący wzrost choroby 2. Odpowiednia gorączka ciała człowieka sięga ok 36,6 stopni Celsjusza. Wzrost do 37 stopni to stan podgorączkowy, natomiast temperaturę większą niż 38 stopni określamy temperaturą. Temperatura przekraczająca 39 stopni staje się bardzo niebezpieczna oraz ciężka, natomiast długo utrzymująca się gorączka ponad 41,5 stopni Celsjusza może być szkodliwa nawet dla życia – jednak ma to miejsce niezwykle rzadko.

GorączkaCo zrobić, gdy dopadnie Cię gorączka?

Najdoskonalszym wyjściem jest zmniejszenie wysiłku oraz wsparcie naturalnych procesów obronnych organizmu. W praktyce znaczy to tyle, iż najlepszy okazuje się wypoczynek w formie leżenia w łóżku. Musisz pamiętać też o tym, by dobrze się nawadniać. Stan podwyższonej temperatury powoduje zwiększone wydalanie wody (np. przez pocenie się), stąd też należy ją często uzupełniać – pijąc wodę, soki oraz gorące napoje. Często ma miejsce również sytuacja, w jakiej w zupełności wystarczą leki przeciwgorączkowe z grupy OTC, czyli te dostępne bez recepty. Już kilka dawek, dobranych koniecznie wedle ulotki zawartej w opakowaniu, może pomóc w toku zdrowienia. Środki tego typu mają w swoim składzie substancje, które wykorzystywane zgodnie z poleceniami są w pełni bezpieczne dla pacjenta. Również w szybki oraz łatwy sposób umożliwiają, żeby pozbyć się uciążliwej dolegliwości.

Temperatura a normalne obowiązki

W współzależności od samopoczucia, możesz decydować się również na stałą aktywność o zmniejszonej intensywności. Pamiętaj jednak, że to jeszcze większe znaczenie ma stosowanie preparatów. Odpowiedniejsze usposobienie po ich zażyciu umożliwi Ci wykonanie potrzebnych obowiązków, musisz mieć przecież świadomość, że nie są to najodpowiedniejsze warunki do zdrowienia. Miejsca publiczne są siedliskiem wielu bakterii, na które w tym czasie jesteś bardzo wrażliwa. Nie przekraczaj dawek zaleconych na ulotce dodanej do opakowania – otrzymanie większej liczby preparatów nie przyspieszy powrotu do zdrowia, a może bardzo zaszkodzić.

Kiedy jest niebezpiecznie

Czasami samo zwolnienie tempa, położenie się, wypoczynek oraz nawodnienie organizmu wystarczą. drugiej strony osoby starsze mogą mieć ogromne choroby (zapalenie płuc, choroby dróg moczowych), niewykazujące się wysoką temperaturą. Gdy natomiast temperaturę mają osoby z niewydolnością oddechową oraz krążenia, trzeba działać, bo wzrost temperatury o 1 st. C powoduje wzrost zużycia tlenu o 13 proc. Od kiedy możemy mówić o temperaturze? Gorączka od 37,3 do 38 st. C jest zwykle określana jeszcze jako stan podgorączkowy. Gorączka zaczyna się po przejściu 38. Wpierw jest to temperatura lekka – do 38,5 st. C. 39 st. C to temperatura umiarkowana. Kolejny etap w górę oraz mamy już temperaturę znaczną. Przekroczenie 40 st. C nazywa się jako temperaturę wysoką. Stany podgorączkowe mogą być symptomem bardzo skomplikowanych zaburzeń. A często szybko je przeoczyć lub zbagatelizować. Jeśli temperatura trwa kilka dni, ustępuje bez konsekwencji oraz nie nawraca, może nie wymagać interwencji farmakologicznej. Jednak zawsze warto skonsultować się w tej kwestii ze specjalistą. Wysoka gorączka budzi strach, bo mogą jej towarzyszyć m.in. obfite poty, dreszcze oraz schorzenia świadomości. Człowiek wygląda na skrajnie pacjenta. Dreszcze pojawiają się zazwyczaj, gdy gorączka szybko wzrasta lub spada. Ich zadanie polega na wytworzeniu dodatkowego ciepła. Pot nas z kolei zalewa, bo organizm próbuje się ochłodzić.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here