Gruczoł krokowy – wymiary

0
1724
www.prostata.info.pl

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o chorobach gruczołu krokowego. Najczęściej określany mianem prostaty, jest kluczowym elementem układu płciowego każdego mężczyzny. Mało tego, jego wzajemne położenie z cewką moczową sprawia, że znacząco wpływa on również na pracę układu moczowego.
Jeśli chodzi o gruczoł krokowy prawidłowe wymiary zależne są od wieku mężczyzny. Należy bowiem widzieć, że w momencie narodzin ma on wielkość jednego groszku. Z czasem oczywiście ulega on naturalnemu rozrostowi. Zatrzymanie jego następuje w około dwudziestym roku życia. I jest to proces jak najbardziej naturalny. Wtedy też objętość gruczołu kształtuje się na poziomie 25 centymetrów sześciennych. Przypominający swoją budową kasztana, strecz osiąga rozmiary w granicach 4x3x2,5 centymetra. I najlepiej jest, gdy w takich rozmiarach pozostaje do końca życia. W praktyce jednak zdarza się to rzadko. Po około pięćdziesiątym roku życia prostata znowu ulega rozrostowi. Wpływ na to ma bez wątpienia układ hormonalny mężczyzny. Sam przerost jest natomiast oznaką postępujących procesów starzenia organizmu. Podobnie jak kobieta przechodzi menopauzę, tak mężczyźni przechodzą rozrost prostaty. I też jest to naturalna kolej rzeczy.
Zdarza się jednak, że w wyniku zmian hormonalnych rozrost gruczołu zaczyna być zbyt intensywny. Wtedy też pojawiają się problemy ze strony układu moczowego. Już niewielki przerost wymaga rozpoczęcia leczenia farmakologicznego oraz podjęcia działań profilaktycznych. Gdy osiąga on jednak znacznie większe rozmiary, wówczas konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Pamiętać należy bowiem, że pomiędzy płatami gruczołu biegnie cewka moczowa. Gdy przez rozrastające się tkanki zostaje ona zbyt mocno ściśnięta, wówczas oddawanie moczu staje się o wiele trudniejsze. Zalegający w pęcherzu mocz staje się natomiast źródłem różnych infekcji i chorób, nie tylko w dolnym obszarze układu moczowego, ale także w obszarze górnym. I dlatego właśnie na każdą zmianę rozmiaru prostaty należy reagować od razu.

www.prostata.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here