Higiena jamy ustnej, czyli najprostsze sposoby zapobiegania zapaleniu dziąseł

0
1726
Higiena jamy ustnej, czyli najprostsze sposoby zapobiegania zapaleniu dziąseł

Jeżeli Twoje dziąsła często puchną i krwawią podczas szczotkowania, możesz cierpieć na łagodną formę zapalenia dziąseł. Czym właściwie są stany zapalne dziąseł i jak sobie z nimi radzić? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Czym jest zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł to nic innego jak stan zapalny, wywołany najczęściej przez bakterie, które znajdują się na płytce nazębnej, gromadzą się wokół szyjki zęba, ale również w przestrzeniach międzyzębowych. Stany zapalne dziąseł mogą być również wynikiem miejscowych bądź ogólnoustrojowych czynników, które sprzyjają odkładaniu się płytki bakteryjnej.

Nieleczone zapalenie dziąseł może rozszerzyć się na kość, która bezpośrednio otacza zęby i stanowi dla nich podporę. W rezultacie, nieleczone stany zapalne dziąseł zwykle prowadzą do zapalenia przyzębia.

Preparaty ziołowe na zapalenie dziąseł

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na łagodzenie stanów zapalnych dziąseł jest stosowanie preparatów ziołowych o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym na błony śluzowe jamy ustnej (np. http://efektdentoseptu.pl/dentosept/). Szczególnie dobrze sprawdzają się środki, w składzie których można znaleźć m.in.:

  • koszyczek rumianku – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie;
  • kora dębu – wykazuje właściwości ściągające w obrębie błon śluzowych;
  • liść szałwii – łączy działanie powyższych ziół, działając przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i ściągająco.

Podobne właściwości mają także następujące rośliny: ziele arniki, kłącze tataraku, ziele mięty pieprzowej i ziele tymianku.

W poszukiwaniu odpowiedniego preparatu ziołowego, który pozwoli zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej i doskonale sprawdzi się w przypadku istniejącego już stanu zapalnego dziąseł, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie, w składzie których znajduje się benzokaina, zwana również anestezyną. Jest to środek, który miejscowo znieczula poprzez zablokowanie przewodzenia impulsów nerwowych w danym fragmencie ciała. W praktyce przyczynia się więc do zniesienia odczuwania bólu.

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł

Poza preparatami na bazie ziół, które można kupić np. w aptekach, istnieje również kilka domowych sposobów na zapalenie dziąseł.

  • Płukanka z szałwii lub rumianku

Obie rośliny można z powodzeniem kupić w marketach. W przypadku zapalenia dziąseł, warto zagotować wodę i zrobić napar. Następnie wystarczy poczekać, aż ostygnie – płukanka przygotowana w ten sposób ma antyseptyczne, ściągające i łagodzące stany zapalne.

  • Aloes

Aloes to roślina, która jest ceniona już od wieków za właściwości łagodzące i bakteriobójcze. Niewielką ilość żelu z aloesu wystarczy wcierać w dziąsła 3-4 razy dziennie.

  • Olej goździkowy

Olejek goździkowy to świetny sposób ma zmniejszenie stanu zapalnego dziąseł oraz zahamowanie ich krwawienia. Dziąsła należy natrzeć olejkiem, ale równie często wykorzystywanym sposobem jest żucie goździków.

Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Z tego też względu należy codziennie szczotkować oraz nitkować zęby, a także korzystać z dostępnych na rynku płukanek do higieny jamy ustnej. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieleczone i przewlekłe stany zapalne dziąseł mogą prowadzić nawet do utraty zębów.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here