Inwazyjne badania prenatalne – co warto wiedzieć na ich temat?

0
857
Inwazyjne badania prenatalne

Niektóre badania prenatalne kraków mają charakter inwazyjny. Oznacza to, że próbki zostają pobrane bezpośrednio z wnętrza ciała kobiety. Na podstawie ich analizy, można z dużym prawdopodobieństwem określić, jaki jest stan nienarodzonego dziecka i czy choruje ono na określone schorzenia. O jakich badaniach mowa?

Amniopunkcja – popularne badanie prenatalne

Najpopularniejszą formą badania prenatalnego jest oczywiście Amniopunkcja. Polega ona na przebiciu powłok brzusznych przez specjalistyczną igłę, za pomocą której pobiera się próbkę płynu owodniowego. Próbka ta jest następnie wykorzystywana w celu wykonania bardzo skomplikowanych badań. Amniopunkcja – pomimo tak „drastycznej” metodologii – charakteryzuje się wysoką skutecznością i niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań. Szacuje się, że tego typu badania prenatalne katowice, obarczone są zaledwie 1 procentem ryzyka.

Biopsja kosmówki – większe ryzyko, mniej wyników

Biopsja kosmówki to forma inwazyjnego badania prenatalnego, która polega na pobraniu fragmentu kosmówki i przesłaniu jej do dalszych badań. Wykonuje się ją pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Należy podkreślić, że tego typu badania prenatalne katowice, charakteryzują się wyższym, bo aż 2 procentowym współczynnikiem ryzyka (uszkodzenie ciała dziecka, poronienie). Poza tym badanie kosmówki nie pozwala na uzyskanie wystarczająco szerokiego spektrum wyników, co opisywana powyżej amniopunkcja.

Kordocenteza – największe ryzyko badań

Dla niektórych rodziców decydujących się na badania prenatalne cena i ryzyko nie odgrywa już tak istotnego znaczenia, gdyż zagrożenie ich nienarodzonych dzieci jest bardzo duże. W takich przypadkach stosuje się kordocentezę, która – w dużym uproszczeniu – polega na wkłuciu się poprzez powłoki brzuszne i pobraniu krwi z pępowiny, którą następnie wykorzystuje się do dalszych badań. Niestety kordocentoza wiąże się z bardzo dużym, bo aż 3 procentowym ryzykiem wystąpienia powikłań. Badania prenatalne kraków o podobnym stopniu ryzyka, wykonuje się tylko w najtrudniejszych przypadkach.

Podsumowanie

Dla osób skierowanych na badania prenatalne cena i ryzyko z nimi związane są z reguły akceptowalne. Stawką jest bowiem zdrowie ich pociech, które już na etapie życia płodowego, można skutecznie leczyć. Dlatego są one obarczone mniejszym ryzykiem, niż ewentualne skutki choroby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here