Tak jak podstawową formą zabezpieczenia skóry przed działaniem szkodliwego promieniowania UV jest aplikacja kosmetyków z filtrem, tak do ochrony oczu są niezbędne okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej kupione u optyka.
Do prawidłowego widzenia oko nie potrzebuje bardzo intensywnego światła. To właśnie dlatego, kiedy świeci słońce, nasze oczy muszą być chronione. Nadmierne promieniowanie UV podnosi ryzyko zapalenia spojówek, a także powstawania skrzydlika, czyli zmiany zwyrodnieniowej spojówki. Doprowadza też do uszkodzeń siatkówki i rogówki, a także przedwczesnych procesów starzenia struktur oka, ponieważ uaktywnia namnażanie wolnych rodników.
Unikanie słońca
Szczególną ochronę musimy zapewnić oczom w czasie letniego wypoczynku nad wodą i zimowego w górach, ponieważ tafla wody (lub śniegu) odbija promienie słoneczne, w wyniku czego do siatkówki dociera nie tylko światło z góry, lecz także od dołu. Warto pamiętać, że o ile dla naszej skóry najgroźniejsze jest letnie słońce w godzinach południowych, to dla oczu najbardziej niekorzystne są promienie operujące rano i pod wieczór (lub słońce zimowe), gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, na wysokości wzroku. W celu pełnej ochrony wzroku – oprócz okularów – powinniśmy nosić także czapkę z daszkiem albo kapelusz, ponieważ światło słoneczne dociera do oczu także z góry.
Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?
Noszenie okularów przeciwsłonecznych bez filtra UV jest niebezpieczne dla wzroku. Z powodu mniejszej ilości światła oczy się przed nim nie bronią, co ułatwia promieniom UV wnikanie do narządu. Najważniejsze jednak, by okulary przeciwsłoneczne kupować w sprawdzonych punktach, najlepiej u optyka. Wtedy mamy pewność, że deklaracja „pełna ochrona UV” jest gwarancją jakości. Oznaczenia, które informują, że konkretny model spełnia normy okularów przeciwsłonecznych, to europejskie certyfikaty, takie jak np. CE, ISO 9001:2000, 89/686/EWG. Jednak zaopatrując się w okulary na bazarze, nie mamy pewności, że nie są one podrobione.
Krople nawilżające do oczu
Oczy nie funkcjonują bez nawilżających je łez. Gdy gałka oczna nie jest nawilżona, zanieczyszczenia nie są usuwane poza oko. Wówczas zaczynamy widzieć niewyraźnie i łatwo również o stan zapalny. Na zmniejszone wydzielanie łez jesteśmy narażeni, gdy pracujemy w pomieszczeniach suchych (klimatyzowanych, ogrzewanych), zadymionych, przy komputerze oraz gdy nosimy soczewki. W takich sytuacjach łzy pokrywające gałkę oczną nadmiernie parują, częściej mrugamy, warstwa filmu łzowego staje się cieńsza, a nabłonek gałki ocznej zaczyna się łuszczyć. Pozbawione ochronnej warstwy oko nie ma systemu bezpieczeństwa chroniącego przed różnymi patogenami, co zwiększa ryzyko stanów zapalnych. Doraźnym sposobem na nawilżenie gałki ocznej jest stosowanie sztucznych łez, czyli kropli i żeli zastępujących łzy i pobudzających pracę gruczołów łzowych. Krople nawilżające do oczu stosuje się na ogół 3-4 razy dziennie (niekiedy zaleca się częściej). Aby pobudzić nocną regenerację, preparat wkrapla się też przed snem.
Dieta na zdrowe oczy
Niezbędna dla wzmocnienia bariery ochronnej oczu jest także odpowiednia dieta. Odpowiednia, czyli taka, w której znajdą się produkty obfitujące w luteinę i zeaksantynę. To karotenoidy, które pełnią funkcję filtrów przeciwsłonecznych działających od wewnątrz. W luteinę bogate są warzywa: zielone liściaste (szpinak, jarmuż, natka pietruszki, sałata) oraz żółte (żółta papryka i fasolka, dynia, cukinia, kukurydza). Z kolei zeaksantyna znajduje się w pomarańczowych i zielonych warzywach oraz w owocach – jeżynach, agreście, awokado. Oba składniki w dużej ilości znajdują się także w żółtkach jaj. Bardzo cennym produktem wpływającym na zdrowie oczu są jagody borówki czernicy, zwanej potocznie czarnymi jagodami. Zawierają one aż 14 rodzajów antocyjanów – związków zwiększających elastyczność naczyń włosowatych i uszczelniających nabłonek oraz naprawiających te mechanizmy, które mogą być uszkadzane przez wolne rodniki.
Artykuł sponsorowany.