Jak dbać o skórę przed i po opalaniu?

0
761
Jak dbać o skórę przed i po opalaniu

Mocne promieniowanie słoneczne może bardzo negatywnie działać na skórę. Oprócz nadmiernego przesuszenia często pojawiają się zaczerwienienia i bolące bąble. Jeśli nie chcesz dopuścić do takich sytuacji, nie zapominaj o drobiazgowej pielęgnacji swojej skóry w letnie dni.

Krem z filtrem to podstawa bezpiecznej kąpieli słonecznej

Bez dobrego kremu z filtrem dopasowanego do swojej cery nie wychodź z domu, kiedy przewidujesz dłuższą ekspozycję na słońce. Oparzenia słoneczne są możliwe nawet podczas górskich wędrówek w wietrzne dni, kiedy słońce skrywa się za chmurami. Najdotkliwiej jednak można poparzyć się podczas wodnych kąpieli i zabawy w okolicach wody.

Jedyną skuteczną ochroną jest nałożenie warstwy kremu z filtrem na miejsca niezakryte odzieżą. Szczególnie narażona jest twarz – a najbardziej takie nos czy czoło. Skutki długiego przebywania na słońcu odczujesz też dotkliwie na ramionach i dekolcie. Pamiętaj, że na takie miejsca warto położyć grubszą warstwę kremu z większym faktorem, nawet SPF 50. Tylko tak duże zabezpieczenie może zatrzymać promieniowanie UVA odpowiedzialne za procesy starzenia się skóry.

Jakie preparaty po opalaniu stosować?

W każdej aptece i dobrej drogerii znajdziesz mnóstwo różnych preparatów pielęgnacyjnych przed i po opalaniu. Zabezpieczenie skóry przed kąpielą słoneczną to klucz do zdrowej opalenizny, ale nie zawsze się o tym pamięta. Może też zdarzyć się tak, że mimo zastosowania ochrony w formie kremu, skóra w niektórych miejscach dozna poparzeń.

Co wtedy robić? Jest wiele kosmetyków, które skutecznie koją rozpaloną i przesuszoną skórę. Są to np. specjalistyczne kremy i emolienty na suchą podrażnioną skórę, np: https://www.bepanthen.pl/, które koją i regenerują uszkodzony naskórek. Lekka konsystencja takich preparatów sprawia, że składniki aktywne w nich zawarte szybko wchłaniają się w głąb skóry. Nie pozostawiają też tłustego filmu na powierzchni naskórka.

W tego typu preparatach znajdują się substancje o właściwościach kojąco-nawadniających takie jak Masło shea, D-penthanol, aloes, witaminy E i A. Nie tylko kremy i emulsje, ale też przyjemnie chłodzące pianki, które oprócz właściwości kojących chronią skórę przed znaczną utratą wody. Jeśli chcesz, aby skóra bardzo szybko się zregenerowała, połóż na miejsca zaczerwienione grubą warstwę odżywczego balsamu. Natomiast maści lecznicze stosuje się na większe poparzenia słoneczne. Tego typu preparaty skutecznie nawilżają i regenerują warstwę rogową naskórka. Oprócz ww. witamin znajdują się w nich takie składniki jak wosk pszczeli, wazelina, cynk, krzem czy aloes.

Skórą powinna być stopniowo przygotowywana na sezon letni. Już pół roku wcześniej warto szczególnie się o nią zatroszczyć. Odpowiednie nawilżenie organizmu od wewnątrz i na zewnątrz to podstawa zdrowej skóry. Pamiętaj, że wolne rodniki tlenowe atakują naskórek jeszcze bardziej, kiedy narażony jest na długie kąpiele słoneczne. Wzbogać więc swoją dietę w produkty bogate w antyoksydanty, które minimalizują proces fotostarzenia się skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here