Jak dbać o zdrowie nóg w czasie wakacji?

0
49
Jak dbać o zdrowie nóg w czasie wakacji

Okres wakacji to paradoksalnie bardzo pracowity i intensywny okres w roku. Niezależnie od tego, czy urlop spędzasz w domowym zaciszu, czy wyjeżdżasz w daleką podróż, zawsze jest coś do przygotowania. To nie jest jednak powód do zapominania o zdrowiu nóg! Kondycję i zdrowie nóg w czasie wakacji możesz wspierać na wiele sposobów i podpowiemy, jak to robić.

Nawadniaj się

W gorące dni wypełnione wieloma aktywnościami łatwo zapomnieć o tym, jak ważne jest picie odpowiedniej ilości wody. Dla człowieka dorosłego jest to minimum 2 l wody dziennie, ale ta ilość powinna ulec zwiększeniu w ciepłe dni i wówczas, gdy jesteś bardziej aktywny fizycznie. Dobre nawodnienie organizmu przeciwciała utracie sił i uelastycznia tkanki. Ponadto pozwala na zachowanie dobrej płynności krwi, która dzięki temu ma mniejszy potencjał do tworzenia zastojów w nogach, co zapobiega pajączkom, żylakom i obrzękom.

Bądź aktywny

Najgorsze, co możesz robić dla zdrowia nóg to… nic nie robić. Powinieneś każdego dnia poświęcić trochę czasu na aktywności takie jak spacerowanie, bieganie i jazda na rowerze. Dobrze aktywizują one pompę mięśniową nóg, dzięki czemu poprawia się krążenie krwi. Dobrym sportem letnim jest pływanie. Ciało w wodzie jest odciążone. Nie dość, że wzmacniasz mięśnie, to dodatkowo zmniejsza się obrzęk nóg.

Noś wygodne buty

To, w co wkładasz swoje stopy, ma wpływ na zdrowie całych Twoich nóg i postawę ciała. Dobre buty powinny być dobrze dopasowane i nigdzie nie uciskać. Zbyt mocne przyleganie materiału do stopy może ograniczać powrót krwi z żył do serca i powodować obrzęki. Wybieraj buty z naturalnych i przewiewnych materiałów, co ochroni stopy przed zakażeniami. Podeszwa buta powinna dobrze amortyzować nierówności podłoża. Zrezygnuj z butów na obcasie i noszenie ich zarezerwuj na specjalne okazje.

Unikaj saun i gorących źródeł

To zalecenie jest istotne dla osób, które borykają się z problemem niewydolności żylnej i z żylakami. Gorące otoczenie spowalnia przepływ krwi i potęguje dolegliwości tj. uczucie ciężkości nóg, obrzęki, drętwienie i mrowienie. Jeśli nie masz problemów z krążeniem krwi w nogach, możesz korzystać z tych atrakcji.

Unoś nogi

Po całym dniu aktywności podczas chwili relaksu unieś nogi powyżej poziomu serca, czyli np. gdy leżysz, ułóż je na kilku poduszkach. Odciąża to zmęczone mięśnie, może zmniejszać obrzęki i poprawia krążenie krwi oraz jej powrót żyłami do serca. [1]

Podróżna apteczka

Zapewne zabrałeś ze sobą leki przeciwbólowe, zestaw plastrów i preparaty na poparzenia słoneczne. W podróżnej apteczce powinien się też znaleźć lek przeciwobrzękowy, który może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości tj. uczucie ciężkości nóg i obrzęki. Wybieraj preparaty z heparyną, ponieważ charakteryzują się one potrójnym działaniem: przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i przeciwzakrzepowym. Korzyści możesz też odnieść, stosując maści i żele z wyciągiem z kasztanowca lub z arniki górskiej, które zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych. [2], [3], [4]

Bezpieczne wakacje

Dbanie o zdrowie nóg podczas wakacji jest bardzo ważne. Stosując się do wymienionych wyżej rad, zapobiegniesz przykrym dolegliwościom ze strony nóg. Bez względu na to, czy będziesz spędzał czas aktywnie, czy na zwykłym odpoczynku – poświęć uwagę swojemu zdrowiu.

Bibliografia

[1]       A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.

[2]       „Heparyna – Medycyna Praktyczna”. Dostęp: 31 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371

[3]       P. Kriplani, K. Guarve, i U. S. Baghael, „Arnica montana L. – a plant of healing: review”, Journal of Pharmacy and Pharmacology, t. 69, nr 8, s. 925–945, sie. 2017, doi: 10.1111/jphp.12724.

[4]       M. Dudek-Makuch i E. Studzińska-Sroka, „Horse chestnut – efficacy and safety in chronic venous insufficiency: an overview”, Rev. Bras. Farmacogn., t. 25, nr 5, s. 533–541, paź. 2015, doi: 10.1016/j.bjp.2015.05.009.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here