Jak leczy się otyłość u dzieci i młodzieży?

0
956
Nieograniczony dostęp do słodyczy to pierwszy krok do otyłości u dzieci
fot. Pixabay.com

Wydaje się, że jest plagą XXI wieku. Coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Tryb życia, nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej prowadzą do poważnych problemów z nadwagą, a w końcu także z otyłością. Jak więc leczyć ją, gdy dotyka dziecka lub młodego człowieka?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/leczenie-otylosci-u-dzieci-i-mlodziezy/

Leczenie otyłości u dzieci i młodzieży – najważniejsze zasady

Szacuje się, że w Polsce z nadwagą i otyłością zmaga się co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka. Nieleczona otyłość stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia młodego człowieka. Prawda jest jednak taka, że w leczeniu otyłości u dziecka musi wziąć udział cała rodzina. Dzięki wspólnemu wysiłkowi i zmianom włożonym w ustalenie nowego porządku w życiu, można wiele osiągnąć.

Podstawowym i pierwszym krokiem, który należy podjąć jest zmiana trybu życia. Dotyczy to zarówno właściwie zbilansowanych posiłków, jak i aktywności fizycznej. Jeśli zaangażuje się w nie cała rodzina, dziecko będzie czuło wsparcie bliskich i z chęcią do nowego trybu życia przystąpi.

Ponadto w pierwszej kolejności z jadłospisu dziecka i młodego człowieka należy wyeliminować słodycze oraz niezdrowe przekąski jak na przykład chipsy. Lepiej je zastąpić owocami. Smakowicie wyglądające sałatki owocowe, wcale nie są nudne i niesmaczne. Kolorowe, z dużą ilością różnych owoców mogą bardzo zachęcać najpierw do spróbowania, a później do regularnego jedzenia. Ich przygotowywanie jest banalnie proste i nie zajmuje dużo czasu, a może bardzo pomóc w odzwyczajaniu dzieci od jedzenia słodyczy.

Aktywność fizyczna w walce z otyłością dzieci i młodzieży

Leczenie otyłości nie obędzie się również bez wprowadzenia aktywnego trybu życia dla całej rodziny. Wystarczy zacząć od półgodzinnych, ale codziennych spacerów. Jeśli już pojawi się przestrzeń na to, aby urozmaicić dzień o różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne, dobrze jest dostosować je do możliwości dziecka oraz jego chęci. Przede wszystkim nie należy młodego człowieka zmuszać do ich wykonywania, a planując ćwiczenia wziąć też pod uwagę jego preferencje.

Mimo to aktywność fizyczna musi być ukierunkowana na walkę z otyłością. Nie wszystkie ćwiczenia pomogą się z nią rozprawić. Dlatego też warto taki zestaw ćwiczeń skonsultować na przykład z fizjoterapeutą.

Zobacz też: http://www.zdrowieinatura.pl/czym-jest-miazdzyca-i-jakie-sa-jej-rodzaje/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here