Jak leczyć ból stawu skokowego?

0
1973
Jak leczyć ból stawu skokowego? 

Prowadząc aktywny tryb życia musimy liczyć się z tym, że podczas treningu może przydarzyć nam się jakaś krzywda lub kontuzja. Biegając, grając w siatkówkę czy nawet wybierając się na przechadzkę w góry należy pamiętać o swoich stawach i nie nadwyrężać ich, ponieważ ból i leczenie może być uciążliwe i długie.

Ból stawu skokowego – przyczyny

Przyczyn bólu stawu skokowego może być wiele. Najczęstszą przyczyną jest jednak kontuzja. Osoby amatorsko uprawiające jakiś sport często zapominają o dokładnej rozgrzewce lub wykonują ją szybko i niedokładnie. Źle rozgrzany staw skokowy może zostać nadwyrężony. Wiele osób bagatelizuje urazy swojej kostki i zwyczajnie przeczekuje ból. Jest to niepoprawne postępowanie, ponieważ jeżeli kontuzja nie zostanie prawidłowo wyleczona po latach może powrócić z podwojoną siłą. Kolejną przyczyną bólu stawu skokowego  może być skręcenie go lub dużo bardziej niebezpieczne – złamanie kości tworzących staw skokowy. Wówczas objawy są w znacznym stopniu natężone i uciążliwe. Ból w stawie skokowym może również występować u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.

Ból stawu skokowego – leczenie

Staw skokowy, medycznie zwany stawem skokowo-goleniowym jest połączeniem między kością piszczelową i strzałkową, a kompleksem kości tworzących stopę (kośćmi stępu, kośćmi śródstopia i palcami). Takie połączenie pozwala nam wykonywać ruchy potrzebne do prawidłowego poruszania się podczas chodzenia i biegania. Nierówne podłoże oraz gwałtowne skoki i obciążenia mogą zaburzyć płynne ruchy stawu skokowego i doprowadzić do jego urazu. W zależności od natężenia kontuzji i bólu leczenie może się znacznie od siebie różnić.

W przypadku skręcenia kostki leczenie najczęściej jest nieinwazyjne. Stosuje się tak zwane postępowanie zachowawcze, czyli unieruchomienie w opatrunku gipsowym, ortezie ortopedycznej lub specjalnym obuwiu ortopedycznym ze sztywną oraz wysoka cholewką. W trakcie leczenia zalecane jest stosowanie krioterapii oraz magnetoterapii.

Krioterapia jest metodą leczenia, która wykorzystuje schładzanie powierzchni ciała (najczęściej ciekłym azotem) w celu przyśpieszenia krążenia krwi. Zmusza organizm do wydzielania hormonów i endorfin, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Magnetoterapia jest zabiegiem wykonywanym z wykorzystaniem pola magnetycznego, które przenika przez nasze ciało do każdej komórki organizmu. Wspiera to prawidłowe działanie i odbudowę tkanek. Taka technika zmniejsza ból zwichniętego stawu oraz ma działanie przeciwzapalne.

Lecząc ból i obrzęk po zwichnięciu stawu skokowego warto pamiętać o odpoczynku i nienadwyrężaniu kostki. Można też przyjmować leki bez recepty, zawierające ibuprofen oraz smarować opuchnięte miejsce maścią zawierającą wyciąg z arniki.

Innym częstym urazem powodującym ból stawu skokowego jest złamanie jednej lub więcej kości tworzących staw skokowy. W takim przypadku konieczne jest usztywnienie kostki w opatrunku gipsowym od 6 do 10 tygodni. Nieraz konieczna jest operacja stawu, w trakcie której złamanie jest stabilizowane drutami i blaszkami.

Domowe sposoby na ból stawu skokowego

W przypadku kontuzji lub mniej poważnego nadwyrężenia stawu skokowego, można zastosować kilka domowych sposobów, aby pozbyć się uciążliwego bólu . Głównie zalecane są zimne opatrunki, ale również okłady z liści kapusty, które oprócz chłodzenia miejsca urazu, mają również działanie przeciwzapalne. Masaże lodem, a także unoszenie kończyny są świetnym rozwiązaniem na ból i opuchliznę. Jeśli ból nie ustępuje warto wykorzystać zwykłą maść na ból pleców(doskonałym rozwiązaniem będzie Ostelife Premium – https://bol-stawow.pl/masc-ostelife-premium/) i mocno owinąć kostkę bandażem lub opaską uciskową.

Ból stawu skokowego – jak zapobiegać?

Poza precyzyjną rozgrzewką przed każdym treningiem lub wysiłkiem fizycznym warto dbać o swoje stawy skokowe stosując tabletki na stawy (np. suplement Flexin 500, którego szerszy opis znajdziemy tutaj https://bol-stawow.pl/suplementy-diety-na-stawy-flexin500/). W aptekach można znaleźć cały wachlarz suplementów, które w swoim składzie zawierają kolagen – ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszych kostek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here