Jak leczyć katar zatokowy

0
1413

Ból zatok to bardzo silny ból zlokalizowany zazwyczaj w części czołowej głowy, lub w okolicach przynosowych. Nasila się przy zmianie wysokości – pochylaniu, siadaniu. Często jest tak silny, że uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, skutecznie wyłączając chorego z życia.
Ból zatok to nie jedyny objaw zapalenia zatok. Często towarzyszy mu katar.
Gęsty żółty katar – jak leczyć katar zatokowy?
Leczenia kataru zatokowego jest łatwe i można wykonać je w warunkach domowych. Katar zatokowy, poza szczególnie trudnymi przypadkami, nie wymaga wizyty u lekarza. Jeśli jednak pomimo leczenia domowymi sposobami twój katar nie mija – skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, być może przyczyną jest infekcja bakteryjna, na którą może pomóc wyłącznie antybiotyk. Najlepszym domowym sposobem na leczenie zapalenia zatok jest irygacja czyli płukanie zatok. Płukanie zatok można przeprowadzić z wykorzystaniem irygatora. Kupisz go w większości aptek, razem ze specjalnie do tego przeznaczonym płynem. Najczęściej jest to sól fizjologiczna. Płukanie zatok pozwoli je udrożnić i zmniejszy uczucie ucisku w głowie. Przy leczeniu zatok pomocne mogą okazać się również inhalacje, mające pozytywny wpływ na udrożnienie chorych dróg oddechowych. Dobrze zastosować do nich olejki eteryczne. Szczególnie polecane są inhalacje z majerankiem oraz olejkiem eukaliptusowym. Oczywiście lecząc chore zatoki możemy i powinniśmy stosować leki przeciwbólowe, przeciwzapalne.
Jeśli podjęte leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów powinniśmy rozważyć operację zatok. Zabieg odbywa się endoskopowo, przez nos, bez konieczności cięcia skóry twarzy. Taki zabieg pozwala na dokładną lokalizację zmian chorobowych i usunięcie problemu zatkanych zatok. Można tez rozważyć balonoplastykę, która jest zabiegiem mało inwazyjnym, a bardzo skutecznym.
Leczenie kataru zatokowego powinniśmy zacząć od leczenia samych zatok. Problem nie zniknie dzięki stosowaniu aerozoli na katar. Domowe sposoby są dobre, ale problemy z zatokami lubią powracać.

www.abc-augustow.pl

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here