Przepuklina kręgosłupa potocznie nazywana jest wypadnięciem dysku. Jest to schorzenie, które dotyka coraz młodszych ludzi. Skąd bierze się ta choroba, jakie są jej przyczyny i jak ją skutecznie wyleczyć? Podpowiadamy.
Czym jest przepuklina kręgosłupa?
Jest to nic innego jak wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy odchodzące od niego. Przepuklina może wystąpić na całej długości kręgosłupa jednak najwięcej, bo około 70% wszystkich przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego, który stanowi najbardziej przeciążony fragment kręgosłupa. Około 20% to przepuklina w okolicach odcinka szyjnego. Bardzo rzadko natomiast występuje w odcinku piersiowym. Krążek międzykręgowy to coś w rodzaju poduszki amortyzującej obciążenia, którym poddawany jest kręgosłup. Krążek zbudowany jest z półpłynnego jądra miażdżystego, które zmienia kształt w zależności od ruchów i obciążenia kręgosłupa. Powinien on tkwić dokładnie pomiędzy kręgami i być odpowiednio nawodniony, dzięki czemu jest w stanie w pełni spełniać swoje funkcje.
Kiedy pojawiają się kłopoty?
Krążek międzykręgowy ulega przeciążeniu zarówno podczas nagłego ruchu, urazu, jak i długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Dlatego osoby pracujące przy komputerze, kierowcy czy osoby wykonujące zawód stojący, powinny zwracać uwagę na stan swojego kręgosłupa i dbać o odpowiednią ilość ruchu. Wyżej wymienione sytuacje prowadzą do degeneracji włókien pierścienia włóknistego, przez co warstwy zaczynają pękać i tworzy się ubytek. Powiększający się ubytek wraz z wlewającym się do niego jądrem miażdżystym sprawiają, że dysk zaczyna się wysuwać i naciskać nerwy.
Pierwszym i podstawowym objawem przepukliny jest ból. Jego nasilenie oraz inne objawy mogą się różnić w różnych odcinkach.
Jak leczyć choroby kręgosłupa, w tym przepuklinę?
Aby postawić prawidłową diagnozę, konieczne jest wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa. Czasami konieczna jest tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W pierwszej fazie leczenia ważny jest odpoczynek i odciążanie kręgosłupa. Wielu lekarzy zaleca środki przeciwzapalne, ponieważ w miejscu ucisku powstać może obrzęk. Kiedy minie ból lub stanie się mniej dokuczliwy, warto zacząć się ruszać. Należy unikać długiego siedzenia i stania. Choroby kręgosłupa powinno się rehabilitować gimnastyką leczniczą i fizjoterapią, które odbywają się pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Ćwiczenia w połączeniu z uzgodnionymi przez lekarza formami ruchu warto kontynuować po chorobie, co pozwoli na uniknięcie jej nawrotów.
Często nawracająca jest bardzo uciążliwa, bolesna, utrudnia i dezorganizuje życie. Jeśli nie da się jej uspokoić bądź wyleczyć nieinwazyjnymi sposobami, konieczna jest operacja przepukliny kręgosłupa (dowiedz się więcej na: https://carolina.pl/centrum-leczenia-chorob-kregoslupa/). Po operacji pacjenta czeka również długa regeneracja i rehabilitacja, po której znacznie poprawia się komfort życia. Z bólami pleców powinno się zgłosić do lekarza rodzinnego.