Jak obciąć kotu pazury?

0
1265
Jak obciąć kotu pazury?

Koty na ogół są zwierzętami charakternymi, które bardzo ciężko zmusić do uległości. Każdy z kocich pupili ma swój unikatowy charakter i podejście to tematu pielęgnacji. Jak obciąć kotu pazury, aby nie zostać podrapanym?
Przystępując do obcinania kocich pazurów pogłaszcz pupila po grzbiecie i za uchem, aby czuł się komfortowo w Twoim towarzystwie. Koty w przeciwieństwie do psów, wyposażone są w specjalne mięśnie umożliwiające wysuwanie i chowanie pazura w razie potrzeby. Jeśli naciśniesz odpowiednie miejsce w pobliżu kociego pazura wysuniesz go, a to umożliwi Ci szybkie jego obcięcie. Należy jednak przyjrzeć się dokładnie obszarowi, w którym zdecydujemy się dokonać cięcia. Koci pazur zbudowany jest z martwych, zrogowaciałych komórek, a także unerwionego i unaczynionego rdzenia. Należy uważać, aby tnąc nie zahaczyć o rdzeń, bo będzie to skutkowało krwawieniem i bólem, którym obdarujemy naszego pupila. Do obcinania kocich pazurów nie wolno używać zwykłych nożyczek. Rynek oferuje szeroką gamę specjalnych cążków lub gilotynek do kocich pazurków. Przybory te możemy zakupić w sklepie zoologicznym lub przez internet. Po udanym zabiegu kot powinien otrzymać nagrodę w postaci ulubionego smakołyku. Jeśli jednak nie jesteś doświadczonym hodowcą i boisz się, że skrzywdzisz swojego kotka udaj się do weterynarza. On wie najlepiej jak obciąć kotu pazury sprawnie i bezstresowo. Koszt takiej usługi to niewiele ponad dziesięć złotych.
Wiele osób decyduje się na obcięcie pazurów swojemu kotu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że koty wychodzące używają ich do obrony przed innymi osobnikami. Ponadto służą im one do wspinania się na drzewa ułatwiając niejednokrotnie ucieczkę przed drapieżnikiem. Koty w naturalnym środowisku same dbają o swoje pazury, regulując ich długość poprzez ścieranie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kotków domowych. Ich właściciele niejednokrotnie zmagają się z problemem podrapanych mebli i ścian. Przycinanie pazurów zwierzęciu w tej sytuacji jest uzasadnione, musi się jednak odbywać w przyjaznej atmosferze.

www.bezpresji.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here