Jak ocenić płodność bez wizyty u lekarza?

0
3759
płodność

Aby możliwe było zapłodnienie, konieczne jest występowanie owulacji (jajeczkowania). Statystycznie w cyklu miesiączkowym kobiety jest jedynie 5-6 dni płodnych. Według badań co piąta para ma problemy z poczęciem dziecka.

Testy na płodność kobiet

Na płodność wpływa wiele czynników, m. in. wiek, tryb życia, stan zdrowia. W czasie starania o dziecko dobrze jest unikać stresu i używek, np. kawy, alkoholu, papierosów. Testy płodności mogą być przeznaczone do jednorazowego lub wielorazowego użytku.

  1. Test płodności ze śliny

Test płodności ze śliny przypomina mini mikroskop i polega na codziennym badaniu śliny. Przed owulacją poziom soli w płynach ustrojowych wzrasta. Najlepsze efekty daje wykonywanie testu tuż po przebudzeniu. Obraz, który powstaje porównuje się z obrazami umieszczonymi na instrukcji. Tester nadaje się zwykle do wielokrotnego użytku. Kosztuje około 100 złotych, można go stosować przez dwa lata. Jeśli okaże się, że owulacja w ogóle nie występuje, jedyną szansą na zajście w ciążę jest adopcja prenatalna (proces pobrania komórki jajowej od dawczyni).

  1. Test płodności z moczu

Test owulacyjny z moczu przypomina długopis – należy go trzymać przez około 5 sekund w strumieniu moczu. Po kilku minutach można odczytać wynik. Największą płodność oznaczają dwie ciemne pionowe kreski. Na około 24-36 godzin przed jajeczkowaniem poziom hormonu luteinizującego jest najwyższy, dzięki czemu łatwo można ocenić, kiedy najlepiej starać się o dziecko.

Test na płodność mężczyzn

W celu sprawdzenia płodności mężczyzn wykorzystuje się roztwór testujący, zakraplacz, tester i pojemnik na spermę. Test określa ilość plemników w nasieniu mężczyzny, jest ona tym większa, im kolor roztworu jest intensywniejszy. Optymalna ilość plemników to 15-20 milionów na 1 milimetr. Test najlepiej wykonać nie wcześniej niż 3 dni po ostatniej ejakulacji (wytrysku).

Testy płodności można wykonać samodzielnie, jednak jeśli coś nas zaniepokoi, należy udać się do ginekologa.

Więcej na invimed.pl.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here