Pomimo tego, że stomatologia jest dziś inna niż kiedyś, wciąż istnieje duża liczba osób, które obawiają się wizyty u dentysty. Odontofobia, czy też dentofobia lub stomatofobia – to nazwa wszechogarniającego lęku przede wszystkim, co związane ze stomatologią. Jednak nie myl zwykłego niepokoju przed pójściem na wizytę z panicznym strachem, który pojawia się na samą myśl o udaniu się do dentysty.
Skąd się bierze strach przed dentystą?
Jednym z objawów może być opóźnienie wizyty u dentysty, nawet jeśli odczuwasz dotkliwy ból. To też psychologiczna niemożność skontaktowania się z lekarzem na tle lęku przebywania bezpośrednio w fotelu dentystycznym. Walka z dentofobią jest ważna i konieczna, ale w żaden sposób poprzez ignorowanie dentystów i odmowę wizyty. Aby walczyć z dentofobią, musisz zrozumieć przyczyny jej występowania w każdym konkretnym przypadku, będzie to pierwszy krok w kierunku pokonania tej choroby.
Najczęstszą przyczyną dentofobii są doświadczenia z dzieciństwa. Często rodzice nie zwracają uwagi na to jak ważna jest pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Wielu rodziców uważa, że zęby dziecka nie są tak ważne i nie zwracają uwagi na wybór dentysty dziecięcego. W rezultacie pojawia się uprzedzenie. Z tym panicznym strachem przed dentystą dziecko pójdzie dalej w życie, co pociągnie za sobą szereg innych problemów.
Innym częstym powodem jest wstyd wynikający z zaniedbania stanu jamy ustnej. Ten problem może się ponownie pogorszyć zły wybór dentysty, często można znaleźć takich „specjalistów”, którzy zaczynają karcić pacjenta, a zadaniem dentysty jest pomaganie ludziom, tworzenie pięknych uśmiechów i zdrowie. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłaby zmiana dentysty. Dokonując wyboru, sprawdź jakie komentarze i opinie ma dentysta w Krakowie, do którego się wybierasz. Sprawdź m.in https://cdcstomatologia.pl/. Niski próg bólu może również powodować dentofobię.
Jak pokonać lęk?
Pokonywanie obaw to trudne zadanie, ale są metody, które w tym pomagają. Najlepszym sposobem na przezwyciężenie lęków jest sprawdzenie, jak obecnie działają kliniki dentystyczne. Dziś specjaliści medyczni są uzbrojeni w nowoczesne urządzenia i leki i zawsze podają pacjentowi silny zastrzyk przeciwbólowy. Dobry dentysta powinien uspokoić pacjenta i uczynić wszystko, aby wizyta, była dla niego maksymalnie komfortowa.
Ważne jest tutaj, jak mocno tkwi w nas strach, jak głębokie jest to uczucie. Często wystarczy, odwrócić uwagę pacjenta. Na przykład w gabinecie lekarskim na ścianach zainstalowane są duże telewizory. Podczas leczenia pacjent ogląda ciekawy program, rozprasza się i zapomina o obecności lekarza. Używane są też słuchawki, w których brzmi przyjemna muzyka – również dobre narzędzie uspokajające i rozpraszające. W niektórych klinikach stosuje się masaż, herbatki ziołowe, lekka muzyka – mogą pomóc zmniejszyć niepokój i napięcie.
Czasami jednak obawy są tak silne, że nie można w żaden sposób odwrócić uwagi pacjenta. W takim przypadku konieczna jest sedacja. Pacjent będąc w tym stanie, jest w stanie porozmawiać z lekarzem stomatologiem, odpowiadając na polecenia i udzielając odpowiedzi na pojawiające się pytania. Jednak w tym czasie jest spokojny i zrelaksowany. Sedacja jest dla wielu osób znacznie łatwiejsza niż znieczulenie. A gdy pacjent ma kilka chorych zębów, to łatwiej je wyleczyć w stanie sedacji, zmniejszając liczbę wizyt u dentysty.
Znieczulenie stosuje się tylko wtedy, gdy nawet sedacja nie jest w stanie uwolnić pacjenta od lęków. Znieczulenie stosuje się, gdy leczenie jest trudne i długie, i jest środkiem ekstremalnym.
Oprócz tego istnieje kilka zasad, które pomogą zredukować poziom stresu i lęku. Lepiej wybrać klinikę, w której będzie wygodnie i spokojnie. Przyjemne, piękne otoczenie, ma działanie uspokajające. Wskazane jest nawiązanie kontaktu z lekarzem. W idealnym przypadku specjalista powinien zrozumieć problem pacjenta i spróbować go rozwiązać w każdy możliwy sposób. I musisz spróbować udać się do tego samego lekarza na leczenie kolejnych zębów.
Trzeba pamiętać o codziennym myciu zębów i stałej pielęgnacji jamy ustnej. To zabezpieczy cię przed chorobami zębów czy próchnicą. Kojąca muzyka podczas wizyty, terminowa wizyta u dentysty, kiedy leczenie można przeprowadzić metodami alternatywnymi – bez użycia wiertła, może również pomóc w rozwiązaniu problemu. I oczywiście bardzo ważne jest, aby znaleźć swojego dentystę, któremu możesz całkowicie zaufać, wtedy pójście do lekarza będzie bardziej jak wizyta u starego przyjaciela niż traumatyczne doświadczenie.
Poznaj też możliwości współczesnej stomatologii, ponieważ obecnie istnieje ogromna liczba metod uśmierzania bólu, bezbolesnych metod leczenia.