Jak przygotować CV i list motywacyjny?

0
1448

Musisz zdawać sobie sprawę, że ważnym elementem spajającym wszystkie dokumenty aplikacyjne obok CV jest także list motywacyjny. Pamiętaj, że pracodawca, który weźmie do ręki Twoje pisma, w krótkim czasie wytworzy sobie podświadomie opinię o Tobie, a jeśli ta będzie negatywne, możesz pożegnać się z nowym miejscem pracy.

Szablon czy niekonwencjonalna forma dokumentów?

Sporządzenie dobrej dokumentacji aplikacyjnej nie jest proste. Szablonowe, automatycznie rozsyłane po przypadkowych firmach listy motywacyjne możesz wsadzić między bajki. Pamiętaj, aby Twoje dokumenty były jak najbardziej czytelne i spójne, a pracodawca, który poświęci im swój czas nie odsunął ich po chwili do zapomnianej szuflady.

W CV zawrzyj tylko najważniejsze dane, specjalnie nie rozpisuj się, a wszystko co chcesz przekazać wypunktuj w kilku wyraźnie zaznaczonych grupach. Unikaj złożonych zdań, a to dane, które chcesz podkreślić możesz wyeksponować wytłuszczoną czcionką. Ta ostatnia powinna być w wielkości, która pozwoli w prosty sposób odczytać cały dokument. Wymyślne style kolorystyczne i składniowe stanowczo odłóż na dalszy plan.

Jeśli ubiegasz się o stanowisko mniej formalne, możesz przygotować nieco bardziej wymyślne CV. Zastanów się czy nie warto byłoby przygotować go w postaci prezentacji multimedialnej lub filmu wideo. Każda praca ma odmienny charakter i dobrze, jeśli podejdziesz do niej wyjątkowo. Od kandydatów do studia graficznego prawdopodobnie nikt nie będzie oczekiwał galowego stroju, podobnie jest z CV i całą dokumentacją, składaną do firmy.

W liście motywacyjnym podkreśl swoją osobowość, posiadane umiejętności i jak możesz wykorzystać je na przyszłym stanowisku pracy. Nie przesadź jednak z zachwalaniem doświadczenia i zostaw ostateczną opinię pracodawcy.

Estetyka Twoim przyjacielem

Pamiętaj, aby dokumenty, które wyślesz do firmy były estetycznie zaprojektowane. Nie musisz konsultować typografii z grafikiem, ale wymagane jest zachowanie odpowiednich standardów. Nikt nie będzie czytał Twojego CV, jeśli wydrukujesz je na zniszczonym, pogniecionym papierze, a wszystko będzie zapisane na niej nieczytelnym, rozmazanym drukiem. Estetycznie przygotowana aplikacja udowodni pracodawcy, że jesteś osobą kompetentną, dbającą o szczegóły i dokładasz wszelkich starań, aby otrzymać akurat tę posadę.

http://www.cnurt.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here