O tym, że stres ma niszczycielski wpływ na organizm, nikogo już nie trzeba przekonywać. Choć w niewielkich dawkach działa mobilizująco, żyjemy w takich czasach, kiedy przewlekłe napięcie nerwowe nie jest niczym niezwykłym. Nie ma jednak nic gorszego! Stres w dużych porcjach potrafi nie tylko przygnębić, ale też wywołać choroby. Nie mniejszy wpływ ma także na kobiety w ciąży.
Przez cały ten okres powtarza się przyszłej mamie o tym, by się nie denerwować, bo to źle wpływa na dziecko. Tylko jak czasem zachować spokój, gdy w pracy „pożar” za „pożarem”, a w domu chaos, który tylko kobieta jest w stanie ogarnąć? Warto wiedzieć, jak rozładować stres w ciąży dla dobra swojego i swojej pociechy.
Stres a ciąża – jak i dlaczego należy go rozładować?
Nie trzeba być geniuszem, żeby mieć świadomość, jak stres wpływa na człowieka. Tym bardziej łatwo domyślić się, że dziecko rozwijające się w łonie matki jest w stanie wyczuć każdą jej zmianę nastroju. Wiele mówi się o tym, że stres w ciąży szkodzi dziecku. A to z tego względu, że choć drobne napięcia nie wpływają specjalnie na mamę i na malucha, o tyle długotrwały niepokój powoduje, że organizm kobiety wydziela hormony stresu: kortykosterydy, katecholaminy czy kortyzol. I one już niestety mają ogromny wpływ na rozwój maleństwa – podobnie zresztą jak inne hormony. W tym przypadku mówimy o negatywnym wpływie.
Badania naukowe potwierdzają, że długotrwały stres matki może przełożyć się na opóźnienia w rozwoju dziecka już po porodzie. Dlatego w temacie stres a ciąża nie ma miejsca na bagatelizowanie problemu. Jednym ze skutecznych i bezpiecznych sposobów na rozładowanie napięcia jest oddech przeponowy.
Jak działa oddech przeponowy?
Przyjęło się, że to mężczyźni są w stanie oddychać przeponowo, zaś kobiety z racji swojej budowy nie robią tego naturalnie. Tymczasem nie jest to prawda. Oddech przeponowy to sposób nie tylko na stres, ale też na dodanie sobie odwagi i pewności. Co więcej, przepona ma duże znaczenie w czasie akcji porodowej. Oddech przeponowy pozwala zatem wyćwiczyć ten narząd, by zniwelować stres w ciąży, a przy okazji ułatwić późniejsze parcie, gdy przyjdzie moment porodu. Chodzi o to, by zacząć oddychać głęboko, jest to oddech brzuszny, a nie klatkowy, co już samo w sobie stanowi pewną wskazówkę.
Aby się tego nauczyć, najlepiej położyć się na plecach i zgiąć nogi w kolanach, zaś stopy oprzeć o podłogę. Jedną dłoń trzeba ułożyć na wysokości mostka a drugą na pępku. Przy wdechu nosem obserwujemy, która dłoń się unosi. Jeśli ta na mostku, oddychamy klatkowo, więc przy następnych oddechach należy spróbować oddychać tak, by unosić rękę na pępku. Takie ćwiczenie można powtarzać kilkadziesiąt razy dziennie, aż oddech przeponowy wejdzie w nawyk.