Powodów, dla których niektórzy zwlekają z pierwszą wizytą u psychiatry, jest wiele. Jedną z nich jest strach przed rozmową ze specjalistą. Wiele osób martwi się, że psychiatra będzie patrzył na nich z góry, oceni negatywnie, czy nie potraktuje poważnie ich problemów. Jak w rzeczywistości wygląda pierwsza wizyta w gabinecie psychiatrycznym? Czy naprawdę jest się czego obawiać?
Czym zajmuje się psychiatra?
Psychiatra to lekarz, który diagnozuje i leczy choroby i zaburzenia psychiczne. Specjalista prowadzi leczenie farmakologiczne i wypisuje recepty. Ponadto może wystawiać l4 i skierowania do szpitala psychiatrycznego. Psychiatra, jak każdy inny lekarz, musi przestrzegać Kodeksu Etyki Lekarskiej. Do diagnostyki chorób wykorzystuje odpowiednie kryteria – w Polsce jest to Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, ustalona przez WHO.
Psychiatra to profesjonalista z ogromnym doświadczeniem i odpowiednią wiedzą. Specjalista indywidualnie podchodzi do każdego pacjenta i na podstawie szczegółowego wywiadu dobiera metodę leczenia.
To normalne, że ludzie boją się nieznanego. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie chce korzystać z pomocy psychiatry – chociaż często jego wsparcie jest jedyną szansą na poprawę samopoczucia. Niektórzy obawiają się stygmatyzacji z powodu korzystania z pomocy psychiatrycznej. Jednak najwyższy czas przełamać ten stereotyp. Pomoc psychiatry to szansa na lepsze życie. Korzystanie z niej nie świadczy o słabości. Wręcz odwrotnie! Jest oznaką niezwykłej siły i woli walki o lepsze jutro.
Pierwsza wizyta u psychiatry krok po kroku
Pierwsze spotkanie z lekarzem psychiatrą to przede wszystkim długa i szczegółowa rozmowa. Celem jest poznanie pacjenta przez psychiatrę i zebranie wszystkich informacji, które mogą okazać się istotne w diagnozowaniu problemu, z którym zgłasza się pacjent. Pierwsza wizyta z reguły jest dłuższa niż kolejne spotkania i może trwać nawet do godziny. Wynika to z tego, że lekarz chce jak najlepiej poznać swojego pacjenta. Później, gdy już będzie znał jego historię, wizyty będą krótsze – trwają około 30 minut.
Co mówić u psychiatry?
Przede wszystkim prawdę. Okłamywanie psychiatry mija się z celem. Zadaniem psychiatry jest pomoc pacjentowi w ciężkich chwilach poprzez dobór odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Jeśli pacjent od początku nie będzie szczery ze specjalistą, ten wystawi błędną diagnozę i leczenie może okazać się nieskuteczne.
Jak zacząć rozmowę z psychiatrą? Można użyć jednego z zwrotów:
- „nie radzę sobie z…”,
- „nie wiem, co mam zrobić z…”,
- „ostatnio spotkało mnie…”,
- „męczy mnie/dokucza mi…” (np. ciągły smutek, ataki paniki, lęki itp.).
Na pierwszą wizytę warto zabrać dokumentację medyczną (o ile taką mamy). Szczególne znaczenie mogą mieć wyniki badań laboratoryjnych, testów psychologicznych, orzeczenia, czy zaświadczenia lekarskie.
Obecnie wiele klinik oferuje wizyty online. Jedną z nich jest poradnia psychiatryczna Psychiatra.eu. Zespół specjalistów pracujących w klinice oferuje kompleksową, profesjonalną pomoc osobom borykającym się z problemami o podłożu psychologicznym – takimi jak depresja, nerwica, zaburzenia odżywiania czy zaburzenia osobowości. Propozycją są konsultacje dla dorosłych i dzieci w formie stacjonarnej w Warszawie lub online.