Jak wyliczyć emeryturę?

0
1299
Jak wyliczyć emeryturę?

Decyzja o zakończeniu aktywności zawodowej i przejściu na emeryturę jest ważnym momentem w życiu wszystkich osób, które po kilkudziesięciu latach pracy czekają na dzień nabycia praw emerytalnych, licząc na spokojne, beztroskie i dostatnie życie przez jeszcze wiele długich lat.
Spora część uprawnionych do skorzystania z emerytury obawia się , czy wysokość świadczenia pozwoli na taką beztroskę i dostatnie życie. Prognozy dla polskiego systemu ubezpieczeń społecznych nie są zbyt optymistyczne. Niż demograficzny, a przede wszystkim obniżenie wieku emerytalnego powodują niewydolność systemu i znaczny spadek wysokości świadczeń dla emerytur i rencistów. Wprawdzie rząd podnosi wysokość świadczeń poprzez coroczne waloryzacje, ale tempo wzrostu płac w gospodarce jest tak szybkie, że spycha emerytów z ich dochodami na pozycję najniżej zarabiających osób w państwie. Zanim więc wypełnią wniosek o ustalenie prawa do świadczenia emerytalnego i rozwiążą umowę o pracę, przyszli emeryci starają się dowiedzieć, jaka będzie w przybliżeniu wysokość ich emerytury.
Jak wyliczyć emeryturę w miarę dokładnie? Jakie dane są niezbędne do prawidłowych obliczeń?
Najlepiej skorzystać z kalkulatorów emerytury, które dostępne są na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie trzeba mieć konta ani logować się na tej stronie – obliczenie emerytury odbywa się anonimowo. Do wyboru są kalkulatory emerytur w wersji zaawansowanej lub uproszczonej. Do pierwszej wersji potrzeba więcej danych dotyczących odprowadzanych składek. Po wyborze wersji należy w zakładkach wybrać typ emerytury, na przykład nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W rubrykach kalkulatora trzeba wpisać klika ważnych informacji dotyczących naszego wieku i czasu przejścia na emeryturę oraz niezwykle istotne dane liczbowe: kwotę zwaloryzowanych składek, kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowaną kwotę składek na subkoncie oraz kwotę składek z ostatnich 12 miesięcy. Dane można przepisać z informacji, którą każdy ubezpieczony otrzymał latem ubiegłego roku. W jednej z rubryk należy podać kwotę obecnego wynagrodzenia oraz zaznaczyć, czy jesteśmy ubezpieczeni w OFE. Kalkulator podaje szacunkową wysokość naszej przyszłej emerytury z zastrzeżeniem, że nie może ona być podstawą do naszych ewentualnych roszczeń wobec ZUS.

www.sfora.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie zdjęcie do CV?
Następny artykułFormatowanie komputera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here