Jak zadbać o zdrowie w podróży?

0
22281

Wielu z nas marzy o podróżach. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na krótki wyjazd nad morze czy na długie wczasy gdzieś za ocean, to przygotowanie do podróży jest kluczowa. Oczywiście, mowa tutaj również o przyziemnych kwestiach, np jakie ubrania zabrać, ale jednak najważniejszą kwestią wciąż pozostaje zdrowie. Jak więc zapewnić sobie możliwie najbezpieczniejszą podróż?

Ubezpieczenia

Najpierw warto jest zabezpieczyć się przed najgorszym. Koszty leczenia za granicą może i same z siebie nie są zbyt wysokie, ale jeśli zdarzy Ci się brać udział w wypadku albo zapaść na jakąś chorobę, to te koszty mogą pójść drastycznie w górę. Ubezpieczenie może nas przed tym uchronić, dlatego warto przed wyjazdem przyjrzeć się dostępnej ofercie i wybrać polisę, która zabezpieczy nas dokładnie tak, jak to będzie dla nas koniecznie. Nawet jeśli nie mieszkasz obecnie na stałe w Polsce, to nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem oferty dla siebie – przykładowo, wiele firm oferuje polskie ubezpieczenia w uk.

Szczepienia

Wspomnieliśmy o chorobach – jest to temat, którego nie można zaniedbać. Wybierając się w bardziej odległe miejsca ponosimy pewne ryzyko. Ponieważ nie mieszkaliśmy całe życie na danym terenie, nie jesteśmy odporni na wirusy, bakterie i zarazki z tego obszaru tak, jak lokalna ludność. Z tego powodu, szczepienia stają się wręcz niezbędne. Warto jednak podejść do tego zdroworozsądkowo – nie szczep się na wszystko, co się da, tylko na choroby, którymi realnie możesz się w danym miejscu zarazić.

Jedzenie

Podróżując po bardziej odległych terenach kusić nas będą przeróżne potrawy, których zazwyczaj nie uświadczymy u siebie. Oczywiście, jest to jedna z najbardziej wartościowych części podróży, jednak nie należy tego unikać. Warto jest jednak mieć kilka rzeczy na uwadze:

  • Inne miejsce to inna flora bakteryjna – taka, z którą nasz żołądek do tej pory nie miał nic wspólnego. W wyniku tego może dojść do nieprzyjemnych doznań. Bardzo możliwe, że po spożyciu jedzenia w obcym kraju czeka Cię biegunka, wymioty, a nawet gorączka. Póki żadna z tych rzeczy nie wynika się spod kontroli, to nie ma się o co martwić – trzeba to przeczekać, spożywając przy tym dużo płynów, by pomóc organizmowi dostosować się do nowej flory bakteryjnej.
  • Droższe lokale wcale nie są gwarancją większego bezpieczeństwa. Produkty, z których korzystają pięciogwiazdkowe restauracje pochodzą z tych samych źródeł, co te w barach, dlatego płacenie więcej za to samo jedzenie nie uchroni Cię przed problemami wspomnianymi w poprzednim podpunkcie. Dlatego też polecamy jadać w tańszych barach, ponieważ nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale doświadczenie będzie dużo bardziej autentyczne.
  • W krajach cieplejszych należy pić więcej wody, by się nie odwodnić. Należy również uważać na lód, ponieważ np. w krajach azjatyckich nie jest on przewożony i przechowywany w bezpiecznych warunkach.

Ochrona skóry

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Polsce czy w UK, Twoja skóra raczej nie jest przyzwyczajona do znacznej ilości słońca, ponieważ oba te kraje raczej słyną ze swojego zachmurzenia. Choć kusząca może być wizja pięknej opalenizny zdobytej na plaży w Barcelonie, to naprawdę trzeba uważać na skórę, gdyż nadmierne wystawianie się na promieniowanie słońca może doprowadzić do poważnych chorób. Dlatego zawsze trzeba stosować krem z filtrem, nawet jeśli chcesz się opalić. Dostosuj stopień filtra do swoich potrzeb, a jeśli koniecznie chcesz się ładnie opalić, to korzystaj z popołudniowego słońca – jest dużo łagodniejsze, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko, że się spalisz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here