Jak zapobiec udarowi? 3 podstawowe objawy

0
416
Jak zapobiec udarowi

W dzisiejszych czasach choroby przewlekłe dolegliwości i schorzenia dotyczą ogromnej ilości z nas. Jednym z najczęściej spotykanym schorzeniem neurologicznym jest udar. Czym jest i jak go rozpoznać? To ciekawe zagadnienie, które warto scharakteryzować. 

Co to jest udar?

Udar nazywany jest także potocznie zawałem mózgu. Przyczyną udaru jest brak przepływu krwi przez określone naczynia tętnicze, których zadaniem jest zaopatrywanie tkanek naszego mózgu w składniki odżywcze, a co najważniejsze, w tlen. Udar postępuje niezwykle szybko, a jego pierwsze objawy i symptomy są niezwykle charakterystyczne.

Po czym poznać, że zbliża się udar?

Po czym poznać, że zbliża się udar? Przede wszystkim możemy wyróżnić trzy podstawowe, najczęściej występujące objawy. Do tej grupy należy:

  • Paraliż jednej ze stron ciała, w tym stopy i dłoni,
  • Problemy z mową,
  • Silny ból głowy

Z całą pewnością do najbardziej rozpoznawalnych należy jednostronny paraliż ciała. Co więcej, gdy chory posiada sparaliżowaną prawą część ciała, wówczas udar jest lewostronny. Analogiczne w przypadku odwrotnej sytuacji.

Po drugie, osoba, która doznaje udaru, zaczyna bełkotać. Jej mowa staje się niewyraźna, nieusystematyzowana. Pacjent ma problemy z wysłowieniem się. Co więcej, mogą powstać tzw. luki w pamięci. Dla przykładu osoba z udarem zapytana o miejsce dokumentów, wyników badań, może mieć problem ze wskazaniem ich położenia.

Po trzecie, w razie wystąpienia udaru występuje bardzo intensywny, trudny do wytrzymania ból głowy, który w skrajnych sytuacjach może zakończyć nie utratą przytomności.

Co się dzieje po udarze? W głównej mierze jest to uzależnione od szybkości działania, właściwej interwencji medycznej w razie wystąpienia pierwszych objawów. Jeśli od wystąpienia objawów do interwencji medycznej minął długi okres czasu, najczęściej pacjent utrzymywany jest w stanie śpiączki farmakologicznej bądź mózgowej. Jeśli uda się w krótkim czasie dotrzeć do szpitala, wówczas osobę z udarem czeka rehabilitacja i praca nad powrotem do jak najlepszego stanu sprawności. Po udarze należy być pod stałą opieką lekarza, w tym neurologa i kardiologa. Możesz znaleźć ich między innymi w przychodni medycznej Anmed w Pabianicach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here