Wielu pacjentów zastanawia się skąd bierze się u nich ból w okolicy kolana. Przyczyn takich dolegliwości może być naprawdę wiele, a żadnej z nich nie wolno lekceważyć. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych należy jak najszybciej udać się do lekarza-specjalisty zajmującego się chorobami kolan. Lekarz dokona fachowego rozpoznania i potwierdzi lub wykluczy schorzenia takie jak: zwyrodnienie stawów kolanowych czy ekstruzja łąkotki.
Diagnoza ekstruzji łąkotki
Zdiagnozowanie wystąpienia w obrębie stawu kolanowego ekstruzji łąkotki nie jest łatwe, dlatego w celu uzyskania stuprocentowej diagnozy, należy udać się do lekarza-specjalisty, zajmującego się chorobami kolan. Lekarz wykona na początku badanie ortopedyczne oraz zaleci wykonanie badań obrazowych: prześwietlenia RTG, USG, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Po zebraniu kompletu wyników możliwe będzie jednoznaczne postawienie diagnozy.
Wczesne rozpoznanie ekstruzji łąkotki sprzyja lepszemu rokowaniu w przyszłości. Zazwyczaj pacjenci, u których stwierdzono ekstruzję łąkotki zgłaszają się do lekarza z powodu bólu przyśrodkowej części stawu, związanego z niestabilną łąkotką przyśrodkową. Co ważne, do faktycznej ekstruzji dochodzi, gdy łąkotka wysunięta jest ze szczeliny stawowej na ponad 3 mm. Do schorzenia dochodzi znacznie częściej w przypadku pacjentów po przeszczepie łąkotki.
Leczenie ekstruzji łąkotki
Jest wiele metod i sposobów leczenia ekstruzji łąkotki. Dobór właściwej terapii zależy głównie od stylu życia i upodobań pacjenta. Z pewnością kluczowe będzie zmniejszenie objawów bólowych i zahamowanie postępu choroby. W najcięższych przypadkach ekstruzji łąkotki, gdy przewlekłe stosowanie leków przeciwbólowych nie daje już pacjentowi wytchnienia, wykonuje się zabieg stabilizacji łąkotki. Zabieg ten ma duży potencjał przeciwbólowy i istnieje spora szansa zatrzymania dzięki niemu dalszego postępu zmian zwyrodnieniowych. Zabieg wykonywany jest w sposób artroskopowy, z jednym dodatkowym nacięciem okolicy przyśrodkowej stawu. Zabieg jest jednodniowy i całkowicie bezpieczny dla pacjenta.
Dodatkowo, istnieje cały szereg innych form terapii, które działają wspomagająco w leczeniu objawów ekstruzji łąkotki. Każdy z rodzajów terapii ma inny cel i skutek, dlatego warto wiedzieć, co może pomóc w konkretnym przypadku. Pierwszą opcją są ćwiczenia fizyczne, które wpływają na zachowanie ruchu i siły mięśniowej. Drugą opcją są blokady sterydowe, które redukują zapalenie w stawie kolanowym, zmniejszają wysięk oraz dolegliwości bólowe. Trzecią opcją w przypadku leczenia ekstruzji łąkotki jest kwas hialuronowy, który znosi uczucie sztywności i niepokojących trzeszczeń stawowych. Czwartym rozwiązaniem jest zastosowanie czynników wzrostu i komórek macierzystych, które skutecznie stymulują regenerację.
Jeżeli podejrzewasz, że w obrębie Twojego stawu kolanowego mogło dojść do ekstruzji łąkotki lub innego schorzenia kolana, niezwłocznie zgłoś się do lekarza-specjalisty. Warto zaufać wykwalifikowanej kadrze z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu chorób i urazów kolana, takiej jak np. zespół lekarzy z: chirurgia-kolana.pl. Dowiedz się jak przebiega leczenie operacyjne w przypadku wystąpienia ekstruzji łąkotki i sprawdź wszystkie dostępne metody. Dodatkowo, na stronie w zakładce „dla pacjenta” znajdziesz wartościowe filmy edukacyjne i praktyczne informacje, dzięki którym dowiesz się więcej o przyczynach występowania i metodach leczenia różnych schorzeń kolan. Sprawdź teraz!