Według ŚOZ, co rok na świat przychodzi około piętnastu milionów wcześniaków. Duża część z nich boryka się z ogromnymi problemami tj,: wadliwe funkcjonowanie słuchu, wzroku oraz zaburzenia oddychania. Co więcej u takich dzieci występują też problemy kardiologiczne, mózgowe, pokarmowe, metaboliczne oraz immunologiczne. Jak zminimalizować ryzyko przedwczesnego porodu?
Jakie są czynniki ryzyka porodu przed terminem?
Poród przedwczesny może pojawić się z bliżej nieoczekiwanych przyczyn. Wiele kobiet to przykre oraz bardzo bolesne doświadczenie spotyka w najmniej oczekiwanym momencie. Zarówno w przeszłości jak i teraźniejszości zdarzają się ciąże zakończone przed terminem. Często zdarza się również, że przyszła mama nosi w łonie dwa lub większą ilość płodów. Takie kobiety są w szczególności narażone na wysokie ryzyko. W celu uniknięcia komplikacji oraz wcześniejszego porodu ważne jest to, aby zadbać o właściwy przebieg ciąży. Do czynników z prawdopodobieństwem wcześniejszych narodzin dziecka można także zaliczyć:
– mniejszy niż pół roczny odstęp pomiędzy poszczególnymi ciążami,
– poczęcie za pomocą sztucznego zapłodnienia,
– problemy z czynnością łożyska szyjki macicy,
– problemy z czynnością macicy,
– palenie tytoniu,
– picie alkoholu,
– zażywanie środków odurzających tj: narkotyki,
– wiek matki zarówno poniżej 18 lat, jak i powyżej 35 lat,
– infekcje dróg rodnych,
– choroby przewlekłe tj,: cukrzyca bądź nadciśnienie,
– niedowaga lub nadwaga przed ciążą,
– silny stres podczas ciąży,
– przemoc fizyczna oraz psychiczna,
– wcześniejsze aborcje lub poronienia,
– urazy fizyczne.
Przedwczesny poród a skuteczne zapobieganie
Ryzyko przedwczesnego porodu można przewidzieć choćby przez to, że szyjka macicy przedwcześnie się skraca. Wówczas to lekarz prowadzący powinien podjąć decyzję o aktywnej prewencji. W tej sytuacji kobietom w ciąży trzeba podać progesteron zarówno doustnie, jak i dopochwowo. Ten specyfik posiada bardzo dobry wpływ na zniwelowanie ryzyka przedwczesnego porodu.
W wielu sytuacjach niewydolności szyjki macicy stosuje się interwencję fizyczną w postaci zabiegu zwanego zszyciem bądź opierścienieniem szyjki macicy. Wówczas to lekarz zakłada ciasne szwy u ujścia macicy, które to mają na celu zapewnienie dodatkowego wsparcia. Po tym zabiegu kobiety powinny unikać nadmiernej aktywności fizycznej.
Porodu przedwczesnego nie da się uniknąć, lecz już na etapie planowania ciąży można skutecznie obniżyć jego prawdopodobieństwo. Wielu specjalistów zaleca, aby odstęp pomiędzy porodem a kolejnym zapłodnieniem wynosił od 18 do 24 miesięcy, ale nie więcej niż 5 lat.
Skutecznym sposobem ochrony przedwczesnym porodem jest zdrowy styl życia. W tym celu warto:
– przestać palić papierosy,
– unikać wdychania dymu papierosowego,
– zrezygnować z używek,
– stosować odpowiednią dietę.
Co więcej każda kobieta powinna unikać nadmiernie forsujących sportów, a zwłaszcza wówczas, gdy zostały stwierdzone nieprawidłowości łożyska oraz szyjki macicy. Warto także uważać na nadmierny poziom stresu. W tym celu należy unikać kontaktów z toksycznymi ludźmi oraz zrezygnować z części obowiązków zarówno domowych, jak i służbowych.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://mamadha.pl/przedwczesny-porod-jak-rozpoznac/