Jak znaleźć dobrą pracę w Katowicach?

0
604
praca

W życiu każdego dorosłego człowieka przychodzi taki moment kiedy kończy on swoją edukację i zaczyna szukać pracy, kiedy zmuszony jest do zmiany miejsca zatrudnienia z powodu choćby likwidacji firmy, redukcji etatów czy po prostu braku dalszych możliwości rozwoju zawodowego lub chęci zmiany swojej sytuacji życiowej na lepszą. Jest kilka cennych rad jakimi należy się kierować szukając pracy. Zatem jak znaleźć dobrą pracę w Katowicach?

Zacznijmy od tego, że Katowice, siedziba władz województwa śląskiego, to przede wszystkim bardzo atrakcyjna lokalizacja (samo centrum Górnego Śląska) i prężnie rozwijająca się infrastruktura, co z kolei przekłada się na rozkwit licznych przedsiębiorstw mogących bazować na dużych zasobach ludzkich przyciąganych do tego ośrodka miejskiego. Pomocna jest w tym aspekcie także świetnie rozwinięta komunikacja – przez miasto przechodzi kilka bardzo ważnych węzłów komunikacyjnych, co sprzyja rozwojowi firm zarówno produkcyjnych jak i transportowych. W konsekwencji Katowice mogą się poszczycić jedną z najniższych stóp bezrobocia w Polsce a mieszkańcy miasta i okolic mają szerokie pole manewru do znalezienia zatrudnienia na korzystnych warunkach. W niektórych sektorach wręcz brakuje rąk do pracy, gdyż bardzo zróżnicowany i bogaty rynek pracowniczy szybko wychwytuje ludzi wykwalifikowanych, najbardziej doświadczonych, profesjonalistów we wszelkiego rodzaju branżach. Tym samym bardzo bogaty rynek praca Katowice sprzyja szerokiemu zapotrzebowaniu społecznemu.

Jeżeli chodzi o oferty pracy w Katowicach to mamy kilka sposobów na ich poszukiwanie. Rejestracja w lokalnym Urzędzie Pracy pozwala na dostęp do zamieszczanych tam ogłoszeń, staży pracowniczych, szkoleń i profesjonalnego doradztwa zawodowego. Bardzo dobrym narzędziem do poszukiwań jest też oczywiście internet, w którym pracodawcy zamieszczają ogłoszenia, choćby w Biuletynie Ogłoszeń Publicznych lub bezpośrednio na stronach domowych poszczególnych firm. W temacie praca Katowice oferują też usługi wyspecjalizowanych agencji pracy, której pracownicy służą kompetentnymi informacjami na temat przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, czy tez przygotowania dokumentów niezbędnych do aplikowania na wymarzone stanowisko (list motywacyjny, CV).

Katowice to wbrew pozorom nie tylko górnictwo a wręcz profil miasta zmienił się pod tym względem znacząco przez ostatnie lata. Do kwitnących sektorów gospodarki, poszukujących nieomal stale pracowników, należą zwłaszcza sektor budowlany, transportowy a zawsze brakuje fachowych spawaczy czy ślusarzy. Teraz w dobie pandemii na wagę złota są wykwalifikowani pracownicy służby zdrowia. Katowice z racji swej wielkości i położenia to także ciągły rozwój wszelkiego rodzaju firm handlowych i usługowych. Również i one w zasadzie stale poszukują ludzi chętnych do pracy.

Co ciekawe wzrasta coraz bardziej zainteresowanie pracodawców pracownikami bardzo doświadczonymi, tymi powyżej 50. roku życia. Częsty brak pracowników w wieku młodszym oraz rozmaite programy aktywizacyjne wpływają na stały trend wzrostowy w tej kwestii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here