Jakie zalety mają nowoczesne ekspresy ciśnieniowe? Sprawdź!

0
984
nowoczesne ekspresy ciśnieniowe

Od jakości ekspresu do kawy w dużej mierze zależą smak i aromat przygotowanego przez nie napoju. Jednymi z najpopularniejszych urządzeń przeznaczonych do użytku domowego są ekspresy ciśnieniowe. Dlaczego cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Jakie są ich główne zalety? Podpowiadamy!

Jak działają ekspresy ciśnieniowe?

Ekspresy ciśnieniowe pozwalają przygotować kawę o wysokich walorach smakowych. Ich zasada działania jest bardzo prosta. Zmielone ziarna kawy są zalewane wrzącą wodą, poddawaną ciśnieniu od kilku do kilkunastu barów. Ten parametr jest uzależniony od rodzaju i modelu ekspresu. Do najpopularniejszych należą ekspresy ciśnieniowe kolbowe, ręczne oraz automatyczne, w tym na kapsułki. W przypadku ekspresu kolbowego (manualnego), należy w pierwszej kolejności zmielić kawę, wsypać ją do sitka, docisnąć i włożyć do urządzenia, które zaparzy ją pod ciśnieniem. Ten rodzaj ekspresu wymaga największej wprawy i jest polecany głównie dla koneserów małej czarnej. Kawa do ekspresu powinna być wysokiej jakości, by uzyskać pożądany efekt w postaci napoju, jak z prawdziwej włoskiej kawiarni.

Natomiast ekspresy automatyczne przygotują kawę od A do Z – wystarczy tylko nacisnąć przycisk, a reszta dzieje się samoistnie. Jednym z rodzajów ekspresów cieszących się coraz większą popularnością są ekspresy do kawy kapsułkowe. Dlaczego są tak popularne? Przede wszystkim nie wymagają żadnych umiejętności i wprawy, by przygotować znakomitą kawę. Wybrane modele oferują ciśnienie aż do 15 barów (np. NESCAFÉ® Dolce Gusto®), co pozwala na przyrządzenie idealnej kawy z delikatną, kremową pianką w stosunkowo szybki i prosty sposób.

Jakie rodzaje kaw przygotujemy w ekspresie ciśnieniowym?

Niektórzy smakosze mają swój jeden ulubiony rodzaj kawy, inni wolą delektować się różnymi rodzajami napojów w zależności od ochoty i potrzeb. W ekspresie kolbowym przygotowujemy głównie espresso, jednak niektóre modele są wyposażone w spieniacz mleka, dzięki czemu jest możliwość zaparzenia różnych rodzajów kaw mlecznych. Proces parzenia napoju jest dość długi, dlatego ekspres kolbowy nadaje się raczej do przygotowania kawy dla siebie w ramach pewnego rodzaju rytuału. Gdy przyjmujemy gości, może być to nieco kłopotliwe. Jednak dużą zaletą ekspresów ciśnieniowych kolbowych jest znakomita kawa, jak z najlepszej kawiarni – o ile dojdziemy do wprawy.

Jak wspominaliśmy, do ekspresów ciśnieniowych możemy również zaliczyć urządzenia na kapsułki. Mają wiele zalet. Do najważniejszych należą szybkość przygotowania różnych rodzajów kaw oraz prostota obsługi. Wystarczy tylko włożyć wybraną kapsułkę do ekspresu i nacisnąć przycisk, by po kilku chwilach cieszyć się doskonałym napojem. Z pewnością każdy sobie poradzi z tym zadaniem, nawet osoba, która nigdy wcześniej nie parzyła kawy w ekspresie. Urządzenia na kapsułki oferują wiele rodzajów kaw – od espresso, cappuccino, na lungo i americano kończąc. Wybór jest ogromny! Kawa do ekspresu jest zawsze świeża i aromatyczna, dzięki hermetycznie zamkniętym kapsułkom.

Innowacyjne rozwiązania

Niektóre ekspresy wyposażone są w innowacyjne funkcje, które w znaczący sposób ułatwiają codzienne przygotowanie ulubionego napoju, a nawet pozwalają na przygotowanie kawy… zdalnie. Jak to działa? Nowoczesne ekspresy kapsułkowe łączą się ze smartfonem za pomocą Bluetooth. Wystarczy tylko zainstalować dedykowaną aplikację, by ekspres przygotował kawę praktycznie bez naszej ingerencji. Oznacza to, że będzie na nas czekać aromatyczna kawa, zanim wstaniemy z łóżka. W taką funkcjonalność wyposażone są między innymi ekspresy na kapsułki NESCAFÉ® Dolce Gusto®.

Dziś wielbiciele prawdziwej kawy mogą cieszyć się szeregiem udogodnień powstałych z myślą o ich potrzebach. Wystarczy ekspres na kapsułki, aby móc korzystać z bogactwa możliwości i delektować się różnorodnymi rodzajami kawy!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here