Jarosław i jego zabytki – zespół klasztorny Dominikanów

0
1229

Zespół klasztorny Dominikanów to cenny zabytek sakralny, któremu w czasie wycieczki po terenie Jarosławia z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Na co warto tu zwrócić szczególną uwagę?
Bazylika Matki Bożej Bolesnej to najważniejszy obiekt, który można zobaczyć w tym miejscu. To miejsce wiąże się z legendą o znalezieniu cudownej Piety, dzięki czemu już w XIV wieku Jarosław stał się ważnym ośrodkiem kultu maryjnego oraz celem licznych pielgrzymek. To dzięki niej powstała w tym miejscu najpierw drewniana kapliczka, a następnie – murowana gotycka świątynia, którą z czasem znacznie rozbudowano.
Współczesny wygląd kościoła to efekt prac z XVII i XVIII wieku. Większość dzieł sztuki, które można podziwiać w jego wnętrzu, również pochodzi w XVIII stulecia. W głównym ołtarzu znajduje się gotycka Pieta, którą w 1755 roku ozdobiono koronami papieskimi (koronację powtórzono w 2013 roku). W kościelnym wnętrzu wyróżniają się dodatkowo piękne polichromie oraz ołtarz z relikwiami 200 świętych. W trakcie zwiedzania tego obiektu warto też zwrócić uwagę na te malowidła, które znajdują się w klasztornym korytarzu. Mają one ogromną wartość, gdyż przedstawiają one sceny z historii cudownej figury Matki Bożej oraz widoki dawnego Jarosławia. Można tu również zobaczyć portrety tak ważnych dla miasta osób, jak portret Anny z Kostków Ostrogskiej oraz jej córki – Anny Aloyzy z Ostrogskich Chodkiewiczowej.

www.willagreenhouse.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here