Kiedy dziecko połknie przedmiot – co powinnaś zrobić?

0
2357
połknięcie przedmiotu

Blaski i cienie rodzicielstwa to problem na długie dyskusje. Oczywiście tych pierwszych jest wiele i rekompensują z powodzeniem wszelkie trudy wychowywania dzieci. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że na swoją pociechę, szczególnie w pierwszym okresie życia czyha mnóstwo niebezpieczeństw. Składają się one bezpośrednio z ważnym i nieodzownym poznawaniem świata przez maleństwo. Chce ono za wszelką cenę osobiście zbadać każdy ciekawy przedmiot, najlepiej przez spróbowanie, jak smakuje. Więc tylko krok do zadławienia i zakrztuszenia.

Jak się zachować, gdy dziecko połknie ciało obce?

Podstawową i pierwszą radą jest utrzymanie zimnej krwi. Nie można nam panikować i wchodzić w popłoch. Bez powodu na to, czy dziecko jest coś w buzi, czy już zaczyna się dławić, lub kasłać, nie pozwólmy sobie na pochopne działania. Na tyle, na ile to możliwe, w miarę spokojnie i łagodnie postarajmy się ocenić sytuację. Nie przestraszmy dziecka – gdy ciało obce jeszcze nie zostało połknięte, istnieje szansa, że uda nam się je wydobyć.

Po pierwsze zajrzyj do buzi malucha i jeśli cel jest widoczny – postaraj się go może uchwycić i wyjąć. Nie rób po omacku – możesz zaszkodzić dziecku oraz wrzucić go bardzo do przełyku.

Działanie w wypadku połknięcia

Blaski i cienie rodzicielstwa to materiał na długie dyskusje. Oczywiście tych pierwszych jest bardzo i rekompensują z powodzeniem wszelkie trudy wychowywania dzieci. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że na swoją pociechę, szczególnie w pierwszym okresie życia czyha mnóstwo niebezpieczeństw. Łączą się one bezpośrednio z ważnym i nieodzownym poznawaniem świata przez maleństwo. Chce ono za wszelką cenę osobiście zbadać każdy ciekawy przedmiot, najlepiej przez spróbowanie, jak smakuje. Więc tylko krok do zadławienia i zakrztuszenia.

Jak się zachować, gdy dziecko połknie ciało obce?

Podstawową i pierwszą radą jest utrzymanie zimnej krwi. Nie można nam panikować i wchodzić w popłoch. Bez powodu na to, czy dziecko jest coś w buzi, czy już zaczyna się dławić, lub kasłać, nie pozwólmy sobie na pochopne działania. Na tyle, na ile to możliwe, w miarę spokojnie i łagodnie postarajmy się ocenić sytuację. Nie przestraszmy dziecka – gdy ciało obce jeszcze nie zostało połknięte, istnieje szansa, że uda nam się je wydobyć.

Po pierwsze zajrzyj do buzi malucha i jeśli cel jest widoczny – postaraj się go może uchwycić i wyjąć. Nie idź po omacku – możesz zaszkodzić dziecku oraz wprowadzić go bardzo do przełyku.

Działanie w wypadku połknięcia

połknięcie przedmiotuJeśli dotarło do połknięcia, reakcją malucha najczęściej jest kaszel i trudności z oddychaniem. Śpiesząc dziecku na ratunek, obejmij je z tyłu, umieszczając splecione dłonie w okolicy nadbrzusza i wykonaj pięć zdecydowanych uciśnięć. To powinno spowodować wykrztuszenie ciała obcego. Może się jednak zdarzyć, że zabiegi te nie przyniosą efektu, dziecko zacznie sinieć i tracić przytomność. Niezwłocznie podejmij akcję ratunkową.

Resuscytacja małych dzieci

Sztuczne oddychanie polega na wdmuchiwaniu powietrza metodą usta-usta i na uciskaniu klatki piersiowej. Rozpoczętej prac nie należy przerywać do czasu przybycia pogotowia. Normą jest rytm 2 wdechów na 30 uciśnięć, jednak u dzieci resuscytację zaczyna się od 5 wdechów ratowniczych. W wypadku dzieci do 1 roku życia uciskanie klatki piersiowej składa się przy pomocy dwóch kciuków. Gdy reanimacji wymaga dziecko starsze, masaż serca można wykonać przy pomocy jednej czy dwóch dłoni, dostosowując siłę nacisku do wagi i wieku malucha. Jeśli cel jest na końcu mały, że swobodnie minie gardło, może się okazać, iż nie ma konieczności usuwania go za wszelką cenę. Niestety najczęściej nie mamy pojęcia, co dziecko połknęło. Jeśli dziecko jest na tyle duże, że może nam powiedzieć, co było w buzi, spróbujmy określić, czy nie był to wielki lub niebezpieczny przedmiot, taki jak baterie, które w żołądku mogą ulec rozszczelnieniu oraz być źródłem wycieku toksycznej substancji. Szkło i silne krawędzie to ryzyko perforacji żołądka lub jelit, dobrym wyjściem jest natychmiastowa interwencja lekarska.

Czy w wszystkim wypadku należy odwiedzać pediatrę?

Nawet z pozoru bezpieczne plastikowe przedmioty w rękach naszego dziecka mogą być niebezpieczeństwem dla jego zdrowia oraz bezpieczeństwa. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mały element może wejść w ścianie przełyku, żołądka lub jelit. W wszystkiej sytuacji połączonej z połknięciem przedmiotu przez dziecko należy udać się do specjalisty. Oceni on ryzyko powikłań i że w łagodnym przypadku zaleci czekanie na wydalenie ciała obcego.

Czego możemy się spodziewać podczas pobytu w szpitalu?

Pierwszym krokiem będzie wywiad lekarski. Specjalista wypyta nas o jakości oraz czas połknięcia przedmiotu, następnie zleci badanie RTG klatki piersiowej i brzuszka dziecka. Prześwietlenie ukaże lokalizację połkniętego przedmiotu i pozwoli wybrać metodę działania w nowych etapach. Jeśli nie będzie okazji do działania operacyjnego i interwencji chirurgicznej, może się okazać, że przedmiot zostanie usunięty na przykład w trakcie zabiegu endoskopowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here