Kiedy warto zmienić dietę i jak się zmotywować?

0
877
dieta

Przechodzenie na dietę jest jednym z najczęściej powtarzających się postanowień noworocznych. Wiadomo jednak, że rzadko prowadzi ono do trwałych, pozytywnych zmian nawyków żywieniowych.  Dzieje się tak głównie dlatego, że wybieramy dużo obiecujące diety cud, po których wpadamy w spiralę niesławnego efektu jo-jo. To z kolei prowadzi do spadku motywacji. Nadchodzi zniechęcenie i frustracja  spowodowana brakiem oczekiwanych wyników. I ostatecznie – kolejny rok zaczynamy często z tym samym noworocznym postanowieniem.

Kiedy jest dobry moment na zmianę przyzwyczajeń żywieniowych?

Dieta wymaga zmian, jeśli jej wpływ na organizm nie jest właściwy.  Nadwaga czy otyłość są jasnym sygnałem, że należy zmienić nawyki żywieniowe, ograniczając kaloryczność spożywanych posiłków. Jednak często znakiem, że nasza dieta wymaga zmiany, nie są wcale nadprogramowe kilogramy. Pękające paznokcie, wypadające włosy, problemy hormonalne, zmęczenie czy rozdrażnienie, alergie, bezsenność – wiele problemów zdrowotnych wymaga skorygowania dotychczasowych przyzwyczajeń. Po konsultacji z lekarzem i ustaleniu źródła problemów (czyli np. deficytów  poszczególnych składników odżywczych), należy przystąpić do stworzenia dostosowanego do własnych potrzeb, zbilansowanego programu żywieniowego, czyli naszej nowej diety.

Czy tryb życia może wymuszać zmianę diety?

Czasami zmiana diety jest konieczna ze względu na zawirowania w naszym życiu osobistym lub zawodowym. Wyjazd na uczelnię, przeprowadzka do dużego miasta, nowa praca w korporacji albo coś innego, przez co nagle mamy dużo mniej czasu na przygotowywanie posiłków. Zaczynamy żyć aktywniej, trenujemy coraz bardziej intensywnie. Biegamy, chodzimy na siłownię. Nasze zapotrzebowanie energetyczne wzrasta, konieczne staje się również dostarczanie makro i mikroskładników w zmienionych proporcjach. Dotychczasowy schemat żywienia, nawet jeśli dotąd się sprawdzał, może okazać się niewystarczający. Skąd jednak wziąć czas i siły na wprowadzenie koniecznych zmian? Samodzielne tworzenie nowego planu posiłków, dostosowanego do nowych potrzeb naszego organizmu, robienie zakupów, znalezienie czasu na gotowanie przy masie innych, często również nowych zadań sprawia, że motywacja do zmiany diety zaczyna spadać.

Dieta pudełkowa – sposób na efektywne wprowadzenie zmian w diecie

Dieta pudełkowa wydaje się być rozwiązaniem wymarzonym dla osób, które chcą lub muszą zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia żywieniowe, jednak nie mają czasu, wiedzy lub motywacji, aby wszystko zrobić samodzielnie. W dużych miastach, gdzie tempo życia wymusza poszukiwanie oszczędności czasowych, dieta z pudełka może się okazać najlepszym rozwiązaniem. Bogactwo oferowanych diety sprawia, że z łatwością dobrać można wersję odpowiednią dla swoich potrzeb i preferencji. Regulować możemy nie tylko ilość dostarczanych kalorii, ale też liczbę posiłków czy rodzaj diety. Bez trudu wyeliminujemy produkty, które nam nie odpowiadają jeszcze przez etapem tworzenia menu. Dodatkowo, dieta pudełkowa to nie tylko konsekwentny plan żywieniowy – to przede wszystkim posiłki dostarczone pod drzwi, które możemy zjeść o określonej porze, nie martwiąc się, że nie zdążymy nic ugotować z powodu korków lub przeciągającego się spotkania w pracy. Dzięki tej opcji, uda nam się w końcu zrealizować postanowienia dotyczące zmiany diety na zdrowszą.

 

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here