Komórka jajowa – czy wiesz już wszystko?

0
1882

Światowa Organizacja Zdrowia określa niepłodność jako chorobę. Z uwagi na statystyki publikowane przez czasopisma medyczne, można rozpatrywać ten problem w skali choroby społecznej. Szacuje się, że niepłodność dotyka nawet 18% par na świecie. W Polsce jest to 10-15% , co odpowiada milionowej grupie partnerów. Na szczęście problem niepłodności nie musi oznaczać rezygnowania z posiadania dziecka. Wyspecjalizowane w leczeniu choroby kliniki dysponują narzędziami diagnostycznymi, dzięki którym możliwe jest ustalenie przyczyny problemów z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem. Oddając się w ręce specjalistów warto równolegle zdobywać wiedzę na temat swojego organizmu. Zgromadziliśmy więc interesujące fakty o komórce jajowej – strukturze, która łącząc się z plemnikiem w zygotę, staje się początkiem nowego życia.

Inwestycja w jakość

Każda dziewczynka już w okresie życia płodowego, zostaje wyposażona przez naturę w miliony pierwotnych struktur, które w procesie oogenezy zamienią się w gotowe do zapłodnienia komórki jajowe. W każdym cyklu miesiączkowym dojrzewanie rozpoczyna nawet kilkanaście komórek pierwotnych. Do jajowodu uwalniania jest jednak tylko najlepsza, najbardziej rozwinięta komórka jajowa. Pozostałe komórki degenerują.

Nie zawsze jedna

Zdarza się, że w pojedynczym cyklu organizm kobiety dopuszcza do zapłodnienia dwie a nawet więcej dojrzałych komórek jajowych. Mówi się wówczas o owulacji wielokrotnej. Wbrew pozorom nie jest to wcale rzadkie zjawisko – szacuje się, że dotyczy aż 10% wszystkich cykli miesiączkowych. Oznacza to, że owulacja wielokrotna występuje u przeciętnej kobiety przynajmniej każdego roku. Większa liczba dojrzałych komórek jajowych przekłada się na więcej szczęścia – zapłodnienie kilku komórek prowadzi do narodzin bliźniąt.

Tylko dwie doby

Chociaż pierwotne komórki jajowe oczekują na dojrzewanie przez co najmniej kilkanaście lat, uwolnione do jajowodu właściwe ovum nie czeka na zapłodnienie równie długo. Mówi się, że struktura utrzymywana jest przez organizm zaledwie dwie doby. To, ile żyje komórka jajowa jest zatem bardzo istotną kwestią podczas planowania ciąży. Znajomość własnego cyklu miesiączkowego oraz prawidłowe rozpoznawanie oznak owulacji może znacząco poprawić efektywność starań partnerów.

Uważa się, że czynnik żeński stanowi aż 40% przyczyn niepłodności. Nie oznacza to jednak, że niepowodzenia na tym polu są równoważne z brakiem szans na posiadanie potomstwa. Dzięki rozwojowi nauk medycznych niepłodność leczona jest z dużą skutecznością.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here