Krzywe nóżki

0
1947

Warto obserwować bacznie dzieci, zwykłe zwrócenie uwagi na ich codzienne zachowania może pomóc nam wcześnie zauważyć wszelkie anomalie, które mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Takim problemem są krzywe nóżki.

Pierwsze objawy motywujące nas do odwiedzenia gabinetu ortopedy są łatwe do zauważenia. Beczkowato wygięte nóżki, kolana uformowane w kształt litery X czy częste potykanie się w czasie biegu powinno nas zaalarmować.

U noworodków i małych dzieci podudzia mogą być wygięte łukowato na zewnątrz naturalnie. Naturalnie pomaga to malcom w nauce chodzenia. Dziecko stawiając pierwsze kroki chodzi na szerokiej podstawie – łatwiej mu utrzymać równowagę szeroko stawiając nóżki. Takie wygięcie nie wymaga leczenia i zmniejsza się w trakcie wzrostu dziecka. W pewnym momencie może jednak przejść w koślawość.

Kolana wygięte w kształt litery X to częsta wada szczególnie u przedszkolaków. Zdiagnozowanie jej u dziecka jest niezwykle proste. Dziecko należy położyć na plecach ze złączonymi kolanami, a następnie zwrócić uwagę na odległość miedzy kostkami. Jeśli nie przekracza 5 centymetrów nie wymaga leczenia, w innym wypadku trzeba udać się do specjalisty.

Przyczyn koślawości może być wiele. Mogą to być pozostałości po przebytym zapaleniu kości, zaburzenia neurologiczne, krzywica lub przeciążenie nóżek będące wynikiem otyłości.

Nieleczone schorzenie stopniowo może przenieść się na inne partie ciała. Konieczność zachowania prostej postawy przeniesie się na deformację pięt, a potem boczne skrzywienia kręgosłupa. Zadbajmy więc zawczasu o odpowiednie leczenie dziecka, potem może być na to za późno.

prowital.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here