Które są objawy zapalenia woreczka robaczkowego

0
5412
zapalenie wyrostka robaczkowego

Wyrostek robaczkowy nie ma określonej funkcji, jednak zapalenie wyrostka może kształtować się bardzo łatwo i doprowadzić do jego pęknięcia w czasie 24 godzin. Skutkuje to zapaleniem otrzewnej. Pierwszym symptomem zapalenia wyrostka jest dobry ból brzucha, który umieszczony jest zwłaszcza w nadbrzuszu i okolicy pępka. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest najczęściej spotykaną ostrą chorobą jamy brzusznej. Zapalenie wyrostka może nastąpić w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak również dorosłych. Nazwę zapalenie wyrostka zawdzięcza kształtowi objętego zapaleniem fragmentu jelita podobnemu do „robaka”. Nie jest łatwo określić, gdzie jest wyrostek. Wyrostek robaczkowy to duże, przypominające palec uwypuklenie jelita grubego rozpoczynające się najczęściej w kątnicy. Wyrostek robaczkowy jest dosyć długi, gdyż mierzy blisko 8-9 centymetrów, wąski i zazwyczaj zwisa swobodnie w zakresie prawego dołu biodrowego w celu miednicy. Wyrostek robaczkowy może stanowić również położenie nietypowe oraz to tylko dlatego tak trudno precyzyjnie stwierdzić, gdzie jest wyrostek. Wyrostek może być w formy ostrej lub wejść w formę długotrwałą. Głównym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ból po prostej stronie w dolnej okolicy brzucha. Zapalenie wyrostka robaczkowego może zajść w każdym wieku, ale częściej obserwuje się je w drugiej a trzeciej dekadzie życia. Zapalenie wyrostka dwa razy częściej dotyka mężczyzn.

Zapalenie wyrostka – typy

ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – pojawia się wtedy nagły ból po prostej stronie brzucha, który zwiększa się podczas kichania, kaszlu, może promieniować w okolicę organów płciowych i moczowych. Mogą mu towarzyszyć zawroty głowy, wymioty, zaparcia, wzdęcia, lekka gorączka.

długotrwałe zapalenie wyrostka robaczkowego – w ostatnim wypadku dolegliwości (uczucie rozbicia, bóle brzucha, zaburzenia w oddawaniu stolca) pojawiają się i zanikają przez szereg miesięcy, zanim rozwinie się forma ostra. Pacjent na zapalenie wyrostka najchętniej jest na prawym boku z podkurczonymi nogami, ma temperaturę i szybkie tętno.

Zatkane światło jelita jest przyczyną rozwoju infekcji bakteryjnej, której następstwem że być:

dobre proste zapalenie wyrostka robaczkowego,

zapalenie ropowicze,

zapalenie zgorzelinowe,

przedziurawienie wyrostka, które doprowadza do zaistnienia ropnia lub nacieku okołowyrostkowego albo zapalenia otrzewnej.

Zapalenie wyrostka – przyczyny i objawy

Wśród przyczyn zapalenia wyrostka robaczkowego charakteryzuje się najczęściej:

zamknięcie jego światła przez kamień kałowy,

obecność pasożytów,

ucisk wyrostka, zagięcie,

infekcję bakteryjną i zakażenia wirusowe,

u dzieci przerost tkanki chłonnej.

zapalenie wyrostka robaczkowegoObjawy zapalenia wyrostka robaczkowego mogą zależeć od tego, gdzie jest wyrostek. Najczęściej wyrostek znajduje się w prawym dole biodrowym, rzadziej między pętlami jelit, w miednicy mniejszej lub za kątnicą. To te ułożenie wyrostka robaczkowego sprawia przeważnie trudności diagnostyczne, gdyż podczas badania bóle są minimalizowane przez ścianę kątnicy. Głównym objawem zapalenia jest ból wyrostka. Początkowo pacjent czuje ogólną bolesność brzucha, często nazywa to jak ból wokół pępka czy w nadbrzuszu. Po kilku godzinach ból wyrostka jest miany po prostej stronie podbrzusza. Kaszel nasila ból wyrostka. W tym więcej czasie pacjent z względu zapalenia wyrostka robaczkowego czuje wstręt do jedzenia, mdłości i najczęściej wymiotuje. Wstręt do życia jest szczególnie ważnym objawem wyrostka: jeśli mimo bólu można jeść, to znaczy, że zapalenie wyrostka jest wątpliwe. Bywa jednak, że w ciągu zapalenia objawy wyrostka robaczkowego są nietypowe. Na przykład czasem ból od razu zaczyna się w prawym podbrzuszu, czasem miana jest tylko bolesność uciskowa, czasem przeważają objawy niedrożności jelit: wzdęcia, uczucie ciężkości w jelitach, zaparcie, osłabiona perystaltyka. Bliskość usytuowania zapalnego wyrostka z moczowodem lub pęcherzem może skutkować parcie na mocz czy też częste oddawanie moczu. Bywa, że przesunięcie wyrostka w celu miednicy powoduje bolesność przy badaniu przez odbytnicę lub przez pochwę. W badaniu znajduje się wysoką temperaturę ciała wynoszącą 38-39 st. C i szybkie tętno.

Zapalenie wyrostka – leczenie

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej, ponieważ może trafić do składania się jelita z jelitem ślepym i występowania ropni, a w konsekwencji w czasie 24 godzin do przebicia jelita i pojawienia się zapalenia otrzewnej. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest podstawową przyczyną zapalenia otrzewnej Zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego chirurdzy uważają za jedną z najprostszych operacji. Każde opóźnienie wykonania operacji wycięcia wyrostka robaczkowego może doprowadzać do bardzo dużych powikłań. Appendectomia, czyli operacyjne usunięcie wyrostka robaczkowego, może być wykonana metodą tradycyjną lub laparoskopowo. Operacja wykonana techniką laparoskopową składa się z krótszym czasem pobytu na oddziale chirurgicznym, rzadszym ropieniem rany i lżejszym przebiegiem leczenia pooperacyjnego. Mimo to odsetek powikłań po leczeniu metodą klasyczną i laparoskopową jest podobny.

[Głosów:13    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here