Kubek dla konesera

0
2042
Kubek

Dynastia Ming była ostatnią dynastią narodową panującą w Chinach. Chociaż historycy mogliby przytoczyć bardzo długą listę jej osiągnięć, to bez wątpienia wśród najważniejszych należy wymienić oszałamiający wręcz rozwój wszelkiego rodzaju sztuki. Jego najbardziej namacalnym przejawem, który przetrwał do dziś, są słynne porcelanowe wazy – piękne i stanowiące przedmiot pożądania kolekcjonerów z całego świata.

Współczesny kubek porcelanowy ma się nijak do bezcennej wazy, jednak i on potrafi zaskoczyć wyrafinowanym zdobieniem i dystyngowaną elegancją. Dziś kubki porcelanowe służą zarówno jako kubki do kawy lub kubki do herbaty, jak i w charakterze przedmiotów ozdobnych. Te „seryjne”, wywodzące się z fabrycznych taśm, są przeważnie dość proste i nie urzekają wyglądem – mają być po prostu praktyczne. Czasem bywają dekorowane zabawnymi napisami albo śmiesznymi obrazkami i doskonale nadają się na prezenty.

Ciekawe porcelanowe kubki pochodzą natomiast z manufaktur chełpiących się długimi tradycjami w branży ceramicznej. Te są przeważnie ręcznie malowane i – podobnie jak luksusowe serwisy stołowe – osiągają nieraz zawrotne ceny. Z tego samego powodu zresztą, bywają traktowane nie tylko jako widomy przejaw statusu materialnego i pozycji społecznej właściciela, lecz również sprawdzają się w charakterze całkiem opłacalnej lokaty kapitału. Z czasem bowiem wysokiej klasy wyroby z porcelany, produkowane w niewielkich seriach lub wręcz pojedynczych egzemplarzach, coraz bardziej zyskują na wartości.

Niezależnie jednak od ceny i pochodzenia – każdy porcelanowy kubek jest wyjątkowym przedmiotem. Wyjątkowym, bo sama porcelana jest wyjątkowa – ze względu na swoją historię oraz właściwości. Picie zaś herbaty czy kawy z wykonanego z niej naczynia jest tak wielką przyjemnością, że wiele osób nie wyobraża sobie już żadnej innej możliwości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here