Kuchnia na miarę marzeń

0
2100
Kuchnia

Nowoczesna kuchnia to przede wszystkim kuchnia designerska. Do lamusa odchodzą czasy, kiedy meble kuchenne były „szyte na jedną miarę”, zaś wszędzie królowały ciągi stojących i wiszących szafek o takich samych kształtach i rozmiarach, różniących się jedynie wykończeniem, a konkretnie – wzorem zastosowanej okleiny. Dziś stawiamy na rozwiązania znacznie bardziej indywidualne, świadczące nie tylko o dobrym guście, ale przede wszystkim o charakterze właściciela.

Współczesna kuchnia jest zupełnie inna od swojej poprzedniczki nawet sprzed zaledwie kilkunastu lat. Może być w stylu vintage lub wiejskiej chałupy, może mieć zimny charakter betonu i stali albo radować kolorami. Nieodmiennie natomiast ma swój zauważalny styl, na który składają się nowoczesne meble kuchenne oraz starannie dobrane dodatki do kuchni, pełniące zresztą nie tylko funkcje użytkowe lecz również zdobnicze.

Urządzenie pomieszczenia – będącego przecież centralnym i najważniejszym miejscem domu – powierzamy zresztą coraz częściej profesjonalnym architektom wnętrz. To twierdzenie wprawdzie zdaje się zaprzeczać tezie o indywidualizmie, ale w rzeczywistości tak nie jest. Nie bez powodu bowiem projektanci coraz częściej nazywają siebie stylistami. Dziś zanim podejmą się przygotowania aranżacji wnętrza, najpierw próbują jak najlepiej poznać preferencje, przyzwyczajenia, gust oraz charakter domowników. Dopiero na tej podstawie powstaje projekt wykończenia i wyposażenia kuchni, który w pełni oddaje to, co w duszy jej właścicieli gra!

To właśnie dlatego na popularności zyskują między innymi robione na zamówienie meble do kuchni, wygrzebane na strychach i targach staroci akcesoria kuchenne – starannie odrestaurowane lub zupełnie zaskakująco przerobione, czy też pozornie absurdalne zestawienia kolorów, dodatków, a nawet materiałów wykończeniowych.

Okazuje się jednak, że wszystko doskonale się sprawdza w praktyce. „Nijakość” i unifikacja – nawet, jeśli nasza kuchnia składa się wyłącznie z elementów zakupionych w pewnej bardzo znanej szwedzkiej sieci sklepów – odchodzą w niebyt. Dzięki temu „stanie przy garach” znów staje się przyjemnością, a stylizacje kuchni to jeden z najczęściej powtarzających się lejtmotywów w programach i periodykach poświęconych wykańczaniu wnętrz.

Oczywiście w tym wszystkim nie wolno zapominać o najważniejszym. Otóż kuchnia wciąż jest miejscem, w którym – oprócz odbywania rodzinnych „spotkań na szczycie” – przygotowujemy posiłki. To oznacza, że chociaż atrakcyjna wizualnie – musi być też praktyczna. Aranżacja wnętrza powinna zatem zapewniać zarówno komfort pracy kucharza, jak i wygodę jedzenia.

W to samo zagadnienie wpisuje się też kwestia akcesoriów. Wszelkiego rodzaju dodatki do kuchni powinny być ładne i funkcjonalne jednocześnie. Doskonałym przykładem takiego połączenia są między innymi praktyczne podkładki korkowe. Po pierwsze – mata korkowa z której są wykonane pasuje w zasadzie do wszystkiego. Po drugie – wspaniale ocieplają klimat wnętrza. Po trzecie wreszcie – zapobiegają poplamieniu i porysowaniu powierzchni na której leżą, a przede wszystkim chronią ją przed działaniem wysokiej temperatury, pochodzącej na przykład od talerzy wypełnionych gorącą zupą czy kubków z gorącymi napojami.

Podkładki zresztą to tylko jeden z wielu przykładów rozwiązań spełniających funkcję użytkową i dekoracyjną naraz. Na szczęście producenci prześcigają się w dostarczaniu nam pomysłów, zaś w sklepach możemy znaleźć akcesoria kuchenne o jakich nasi rodzice mogli tylko marzyć. Warto więc zrobić z nich dobry użytek, tworząc kuchnię na miarę marzeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here