Kupno własnego mieszkania a kredyt

0
1181
Kupno własnego mieszkania a kredyt

W życiu każdego z nas przychodzi czasem taki moment, w którym podejmujemy decyzję o wyprowadzce z rodzinnego domu i zaczynamy rozglądać się za własnym lokum. Często przed podjęciem decyzji hamuje nas obawa przed koniecznością wzięcia kredytu na mieszkanie. Jakie kroki należy wówczas podjąć i na co zwracać uwagę? Co jest korzystniejsze – swój własny kąt czy wynajem lokalu?
Odpowiedź na to wcale nie jest taka prosta i jest w dużej mierze zależna od tego, czego w danym momencie potrzebujesz. Jeśli jesteś singlem, który studiuje lub spędza większość czasu poza domem i nie jest do końca zdecydowany, w jakim mieście pragnie się osiedlić na stałe lub postanawiasz rozejrzeć się za pierwszym wspólnym mieszkaniem ze swoją drugą połówką, wynajem kawalerki będzie wydawał się najlepszą opcją. W każdym momencie swojego życia możesz zmienić swoje lokum lub zdecydować się na zamianę go na większe. Minusem takiej opcji jest to, iż pomimo włożonych do mieszkania pieniędzy na remonty lub naprawy, miejsce to i tak nie jest i nie będzie do końca Twoje.
Kupno mieszkania wydaje się być dobrym wyborem dla tych, którzy cenią sobie stabilność i spokój, chcą zainwestować w nieruchomości lub pragną założyć, bądź powiększyć swoją rodzinę. Dobrym miejscem do znalezienia mieszkań są portale specjalistyczne oferujące szeroki wachlarz lokali oraz dostępne w prasie i internecie ogłoszenia, podzielone na sekcje w zależności od preferencji zainteresowanych. Po wyborze odpowiedniego lokum warto złożyć wniosek o pozyskanie pieniędzy na jego kupno. W tym momencie większość z nas zaczynają dopadać wątpliwości odnośnie banku, kredytu i tego, jak będzie wyglądać przyszła spłata pożyczonych pieniędzy. Nie ma czego się czego bać, jeśli wybierzemy bank i ofertę, która będzie najbardziej odpowiadać naszym potrzebom. Kredyt na mieszkanie zazwyczaj jest udzielany od kilku do kilkudziesięciu lat w zależności od kwoty, którą chcemy uzyskać i wielu innych czynników określanych przez bank, takich jak rodzaj zatrudnienia, wysokość uzyskiwanych dochodów, wydatki czy wielkość gospodarstwa domowego. Ważny jest także posiadany wkład własny, zależny od wymagań poszczególnych banków, bez którego realizacja marzeń może okazać się niemożliwa. Zazwyczaj oscyluje on w wysokość kilkudziesięciu procent kwoty udzielanego kredytu.
Choć kredyt na mieszkanie przeraża większość osób, warto go rozważyć, jeśli chcemy szybko się usamodzielnić i nie czekać aż uda nam się zebrać dostateczną kwotę oszczędności na zakup lokum. Umożliwi nam to szybsze spełnienie swoich marzeń o własnym mieszkaniu i życiu „na swoim”. Ponadto, mieszkanie stanowi bardzo dobrą inwestycję na przyszłość. Nawet jeśli zdecydujemy się zmienić miejsce zamieszkania, możemy przeznaczyć je na wynajem lub sprzedaż, dzięki czemu odzyskamy część włożonych w niego pieniędzy. Większa niezależność oraz możliwość stałego wprowadzania zmian są kolejnymi zaletami, które sprawiają, że kredyt na mieszkanie, zamiast strachu może budzić dobrą motywację do działania.

www.kopalniamarzen.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMeble do domu
Następny artykułJak obciąć kotu pazury?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here