Laseroterapia – w który sposób działa?

0
1490
Laseroterapia

Trudno uwierzyć, ale medycyna korzysta z dobrodziejstw laseroterapii już ponad pół wieku. Stosują ją chirurdzy, ginekolodzy, dermatolodzy, ortopedzi, onkolodzy, okuliści oraz wielu innych specjalistów. Jej zalety doceniła również medycyna estetyczna.

Laser w rękach chirurga

Chirurdzy używają zwykle laserów wysokoenergetycznych. Za ich pomocą usuwają zniszczone lub uszkodzone tkanki. Zaawansowane urządzenia działają w operacjach na mocno unaczynionych organach (jak nerki oraz wątroba) i wtedy, gdy odbywa się sposób na większych obszarach, np. podczas mastektomię. Jeśli masz niewydolność żylną – być może energia lasera posłuży do eliminowania reakcji zapalnej i zakrzepicy. Po laseroterapii choroba rzadko nawraca, a też wiąże się z nią bardzo mniejsza ilość groźnych powikłań, charakterystycznych dla chirurgii tradycyjnej. Metoda jest solidna oraz efektywna – specjaliście pozwala precyzyjnie określić miejsce, w jakim ma zostać zastosowana i intensywność promieniowania. Ogranicza niemal do minimum niebezpieczeństwo perforacji naczynia.

Laseroterapia – działanie medyczne w schorzeniach kobiecych i ulga dla skóry

Zaburzenia skórne wymagają użycia laserów o dużej i skoncentrowanej wiązce promieniowania, by lekarz mógł wysłać ją wolno we wskazany obszar. Lekarz zaleca laseroterapię pacjentom cierpiącym na nowotwory, będącym z względu naczyniaków lub rozległych oparzeń (metoda zmniejsza ich skutki). Lasery niskoenergetyczne wspierają procesy gojenia ran i pomagają bliznom powlec się wielowarstwowym nabłonkiem. Stosuje się je u osób, które przedwcześnie łysieją, lub doskwiera im możny trądzik.Podczas zabiegów ginekologicznych specjaliści używają wszelkich typów promieniowania lasera. Rodzaj wysokoenergetyczny pozwala wykonywać operacje wymagające dużej dokładności, a też w miejscach, do których dostęp jest utrudniony. Lekarz może skorzystać z laseroterapii, gdy masz na mięśniaki macicy, lub walczysz z rakiem organów kobiecych (wtedy niszczy się naczynia krwionośne w pobliżu zmian nowotworowych). Metodę wiąże się w leczeniu nadżerek i endometriozy (tzw. „choroby podwójnej miesiączki”). Wiązka laserowa pomaga i w terapiach stymulujących czynności życiowe komórek. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, ponieważ odpowiedniejsze mikrokrążenie uwalnia endorfiny, czyli „hormony szczęścia”.

Laser – broń w grze z nowotworem i usługę w ortopedii

Promieniowanie laserowe w onkologii zajmuje się przede wszystkim do usuwania zmian o charakterze nowotworowym. Czasem jednak lekarz stosuje leczenie fotodynamiczne – wówczas tkanki chorobowe wpierw syci fotouczulaczem, a następnie idzie na nie laser. Zabiegi cechuje duża precyzja i minimalna ilość skutków ubocznych. Jeśli onkolog potrzebuje dodatkowego potwierdzenia diagnozy, wyśle Cię na laserową odmianę mammografii, która pozwala wykryć podwyższony poziom hemoglobiny wokół nowotworu. Gdy dręczy Cię łokieć golfisty (entezopatia), rwa kulszowa, masz dyskopatię albo uległaś urazowi mechanicznemu – ortopeda może skierować Cię na zabieg z udziałem lasera niskoenergetycznego. Promieniowanie jest pomocne w leczeniu zmian zwyrodnieniowych i reumatycznych, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne. Poza tym wspiera odnowę uszkodzonych tkanek kostnych i sprawia, że kości szybciej się zrastają. Dzięki niemu również będziesz sięgała po środki przeciwbólowe – endorfiny zredukują ból.

Dobry wzrok i piękne ciało

LaseroterapiaPo laseroterapię najczęściej sięgają okuliści, którzy cenią przede wszystkim jej dokładność. Pozwala skorygować wiele chorób wzroku – przywraca odpowiednie widzenie astygmatykom, leczy krótko- i dalekowzroczność. Przynosi ulgę pacjentom z dolegliwościami siatkówki, zaćmą i jaskrą. Światło laserowe szczególnie szeroko stosuje się w medycynie estetycznej – dzięki niemu przekłada się blizny i znamiona, ale także eliminuje niechciane zmarszczki, przebarwienia skóry czy nadmiar tkanki tłuszczowej. Możesz te zapisać się na zabieg depilacji laserowej, zlikwidować rozszerzone naczynia, albo skorzystać z odmładzających i ujędrniających właściwości laseroterapii. Promieniowanie wnika w tkankę, ulega rozproszeniu, wchłonięciu i dalszej emisji. Dlatego pamiętaj, że każdy zabieg z zastosowaniem lasera wywiera nacisk na komórki Twojego ciała – zadbaj, by posługiwały się nim osoby kompetentne i dobrze wykształcone. W ich ręce powierzasz swoje zdrowie.

Jak laseroterapia oddziałuje na organizm?

Wiązka lasera oddziałuje na organizm na wielu sposobów, wywołując efekt:

biochemiczny – pobudza wydawanie się histaminy i serotoniny, a co za tym idzie – wzmacniając układ immunologiczny i działając przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antyalergicznie,

bioelektryczny – stymuluje produkcję ATP,

bioenergetyczny – poprawia mikrokrążenie i przemianę materii, pozytywnie działając na proces regeneracji komórkowej i przyspieszając procesy lecznicze.

Z uwagi na swoje właściwości, laseroterapia wykorzystywana jest jako kuracja pomocnicza przy wielu różnych schorzeniach. Odpowiednio dobrane światło lasera wpływa na organizm:

1. przeciwbólowo,

2. przeciwzapalnie,

3. wzmacniając układ immunologiczny,

4. rozkurczowo,

5. przeciwkrwotocznie,

6. przeciwobrzękowo,

7. regenerująco.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here