Wykorzystanie pola magnetycznego w leczenie ucisku jest odpowiednio udokumentowane. Magnetoterapia oraz magnetostymulacja to formy lecznicze stosujące stałe czy zmienne pola magnetyczne o małej częstotliwości. zmiany w układzie, jakie występują w rezultacie oddziaływania pola magnetycznego, prowadzą do utrzymwania lub poprawy zdrowia. Pacjentom będącym z początku dolegliwości bólowych najczęściej radzi się magnetoterapię – formę wykorzystywaną m.in. w charakterze zwiększenia gojenia ran i w wypadkach wymagających działania przeciwzapalnego.
Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?
Aktualnie zakłada się, że są podstawy do myślenia, że stosowanie działania pola magnetycznego małej częstotliwości w medycynie jest trafne a może spowodować stałe efekty. Skuteczność wynika z działania pola magnetycznego Ziemi także od obecności pola magnetycznego, które w trybie naturalny wytwarzają komórki ludzkiego organizmu (głównie nerwowe). Stany wyczerpania połączone ze okresami chorobowymi, napięciem czy wysiłkiem (zarówno umysłowym, jak również zewnętrznym) mogą działać zaburzeniem pól biomagnetycznych. Co więcej, na organizm negatywny nacisk ma również pole magnetyczne, jakie generują urządzenia elektryczne. Zmienne pole magnetyczne łączone w magnetoterapii może zmuszać organizmy ludzkie do budowania procesów, które pomagają im przywrócić naruszoną homeostazę, redukować lub znosić różnorodne dolegliwości. Wyniki badań praktycznych i klasycznych wykazują, że zmienne pole magnetyczne na okresie komórkowym m.in. przyspiesza wymianę elektrolitową, wpływa antymutagennie, wzmaga aktywność enzymów i dodaje syntezę PODŁOŻA. W rezultatu działania zmiennego pola magnetycznego na stanie tkankowym dochodzi do poprawy ukrwienia, pobudzenia włókien nerwowych oraz aktywizacji angiogenezy (procesów tworzenia naczyń włosowatych).
Magnetoterapia w działaniu ucisku – wymagania i przeciwwskazania
Przeciwbólowe działanie magnetoterapii bardzo często sprowadza się do łagodzenia dolegliwości towarzyszących zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa, reumatoidalnemu zapaleniu stawów, obciążeniom i urazom układu kostno-stawowego, zesztywniającemu zapaleniu stawów kręgosłupa. Wiąże się je zarówno w obiekcie redukcji bólu u chorych z półpaścem, urazami tkanek delikatnych i nerwobólami międzyżebrowymi. Do przeciwwskazań do korzystania zmiennego pola magnetycznego należą przede wszelkim choroby nowotworowe i ciąża. Sposobów nie poleca się osobom korzystającym z tzw. pomocniczyc urządzeń elektronicznych (np. aparaty słuchowe). Poza tym nie należy zapisywać na nie pacjentów po wszczepieniu elektronicznych urządzeń stymulujących (jak kardiowerter-defibrylator). Wśród niepożądanych rezultatów stosowania zmiennego pola magnetycznego zapisuje się zaburzenia charakterze i kłopoty ze snem.
Na czym polega kuracja polem magnetycznym?
Magnetoterapia polega na korzystaniu serii kilku czy kilkudziesięciu środków i powodowaniu odpowiedniej wartości pola magnetycznego (parametry należy dobierać indywidualnie dla każdego pacjenta).
Zabiegi z obszaru magnetoterapii zwykle trwają ok. 10-20 minut (i magnetostymulacji – do 8 minut).
Okolice ciała, które poddaje się działaniu pola magnetycznego, nie potrzebują zdejmowania opatrunków – w tym równiaż gipsu. W stopniach ostrych terapię z reguły powtarza się po przerwie trwającej dwa tygodnie. Pacjentom ze okresami przewlekłymi często zaleca się się dłuższe przerwy.
Klinicyści podkreślają, że kuracja polem magnetycznym należy do estetycznych oraz dobrych form leczenia – w szczególności dolegliwości bólowych zachodzących w czasie chorób układu kostno-stawowego oraz tkanek miękkich.
Działanie pola magnetycznego – dawniej i teraz
Działanie pola magnetycznego wykorzystywano i ceniono również w starożytności. Egipcjanie przy pomocy magnesów próbowali leczyć różnorodne dolegliwości. Urządzenia, które tworzą zmienne pole magnetyczne, w medycynie pojawiły się stosunkowo niedawno. Co interesujące, do promocji medycznego wykorzystania pól magnetycznych w prawdziwym stopniu przyczynili się polscy naukowcy.
Zalety magnetoterapii
Poza działaniem przeciwbólowym, należy też dodać o działaniu rozluźniającym mięśnie. Także kluczowy jest zbawienny nacisk na działanie przewlekłych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych (zatok, nieżytów nosa, alergii). Wpływ pola magnetycznego także widziany działa w kierunku sfery psychiki – chorzy wyraźnie wskazują na wynik odprężenia, relaksu i wypoczynku
Komu magnetoterapia nie jest polecana?
Z dobrodziejstw pola magnetycznego bynajmniej nie mogą korzystać osoby, w jakich ciele znajdują się elementy metalowe (rozruszniki serca, śruby czy druty po operacjach ortopedycznych). Pole magnetyczne nie działa w obecności metali. Chorzy poddawaniu tej kuracji, koniecznie muszą pozbyć się takich tematów z odzieży. Do listy osób wyłączonych z opcji korzystania z magnetoterapii dołączają osoby w ciąży (ze względu braku dowodów, jak miejsce magnetyczne działa na dziecko) i osoby cierpiące na choroby nowotworowe. Poważne choroby naczyniowe, osoby z obciążeniem zawałowym i wadą wieńcową też nie mogą korzystać z tego zabiegu.