Leczenie hemoroidów

0
816
Leczenie hemoroidów

Hemoroidy są anatomicznymi strukturami naczyniowymi, które znajdują się wewnątrz odbytu. Wiek, ciąża, zła dieta oraz niewłaściwy tryb życia często powodują zmiany chorobowe. Konieczna staje się wizyta u lekarza i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Hemoroidy objawy charakterystyczne

– wypróżnieniu towarzyszy świeża, czerwona krew. Co ważne, o żylakach odbytu nie świadczy obecność skrzepów, smolistej albo ciemnowiśniowej krwi oraz czarnego stolca. Wtedy specjalista musi wziąć pod uwagę inne schorzenia;
– pacjent ma wrażenie niepełnego wypróżnienia;
– pieczenie i swędzenie i ból przy odbycie – wyjątkowo bolesne są hemoroidy zewnętrzne, w których powstanie zakrzep;
– wyciek śluzowej wydzieliny.

Hemoroidy – diagnoza i sposoby leczenia

Hemoroidy zewnętrzne wyglądają jak sine guzki umiejscowione blisko odbytu. Natomiast hemoroidy wewnętrzne medyk jest w stanie wyczuć w trakcie badania przez odbyt.

Stopień zaawansowania zmian patologicznych ocenia się poprzez wykonanie badań endoskopowych (wziernikowania). Jeśli choroba jest w początkowej fazie, eliminuje się głównie jej objawy. W ograniczeniu bólu pomagają kilkuminutowe nasiadówki w naparze z kory dębu oraz okłady z pokruszonego lodu. Żylaki odbytu leczy się też czopkami i kremami o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz ściągającym, a także antybiotykami.

Bardzo często pacjenci skarżą się na nawracające hemoroidy Objawy zmian chorobowych są na tyle uciążliwe, że trzeba wykonywać takie zabiegi jak:
– zakładanie na guzki gumowych opasek;
– skleroterapia – czyli wstrzykiwanie substancji chemicznych, które zamykają dopływ krwi do hemoroidów;
– koagulacja energią cieplną: krioterapia, elektrokoagulacja, lasery;
– wycięcie hemoroidów przez chirurga – tylko u ok. 5-10 proc osób, u których wykryto żylaki odbytu konieczne jest przeprowadzenie takiej operacji.

Operacyjne usunięcie hemoroidów wykonuje się w znieczuleniu zewnątrzoponowym albo miejscowym. Dzięki temu pacjent może zazwyczaj wrócić do domu już po jednym dniu pobytu w szpitalu. Powikłania są rzadkie. Tuż po zabiegu pacjent może czuć nieznaczny ból. Później czasami może pojawić się nietrzymanie stolca. W większości przypadków osoba po operacji dość szybko może wrócić do normalnej dla niej aktywności fizycznej i do pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here