Leczenie nowotworów – metody walki z chorobą

0
3283
Leczenie nowotworów - metody walki z chorobą

Nowotwór, to diagnoza, którą każdy boi się usłyszeć. Ale warto wiedzieć, że leczenie nowotworów jest możliwe. Walka z chorobą jest skomplikowana, ale doświadczenie lekarzy i nowoczesne technologie medyczne dają dużą szansę na remisję.

Czym są nowotwory?

Często słyszymy o nowotworach, ale mało kto w pełni zdaje sprawę z tego co to jest za choroba. Nowotwór powstaje z powodu błędu funkcjonowania naszych komórek, a dokładnie ich niekontrolowanego podziału. Taki podział powoduje utworzenie guza i może się rozprzestrzeniać na każdą część naszego ciała.

Zabiegi operacyjne

Walka z nowotworami, to kompleks zabiegów, które często zawierają w sobie takie elementy jak zabiegi chirurgiczne oraz chemioterapię, czy też hormonoterapię. Każda z powyższych metod jest radykalnym rozwiązaniem, ale właśnie takich wymaga leczenie nowotworów.

Zabiegi operacyjne z zakresu leczenia chorób onkologicznych są znane od wielu lat i pozostają pierwszą metodą leczenia nowotworów. Chirurgia onkologiczna ma na celu usunięcia nowotworu i oddzielenia chorych tkanek od zdrowych tak aby zminimalizować prawdopodobieństwo przerzutu choroby dalej.

Chemioterapia

W poszczególnych przypadkach zabiegi operacyjne są tylko pierwszym krokiem do skutecznego wyleczenia nowotworu, po którym następuje etap leczenia systemowego takiego jak chemioterapia lub hormonoterapia.

Chemioterapia polega na stosowaniu leków, które blokują zdolność chorych komórek do podziału, co spowalnia lub eliminuje chorobę. Dobór właściwych leków, ich ilość, a także harmonogram stosowania jest w pełni indywidualny.

Leczenie nowotworów za pomocą chemioterapii można podzielić na kilka rodzajów:

–       wstępna – jest to kurs chemioterapii przed operacją, który ma na celu zmniejszenie nowotworu;

–       radykalna chemioterapia, to nazwa metody leczenia nowotworów tylko chemią, bez operacji czy innych dodatkowych zabiegów;

–       uzupełniająca, czyli chemioterapia pooperacyjna.

Każda z metod leczenia nowotworów ma swoje zalety i wady. W przypadku chemioterapii warto wiedzieć, że chemia wpływa na chore komórki, ale jednocześnie z tym bardzo osłabia organizm pacjenta.

Radioterapia

Radioterapia jest stosowana do leczenia wszelkiego rodzaju nowotworów za pomocą promieniowania jonizującego, które hamuje i zaburza wzrost chorych komórek. Zabiegi radioterapeutyczne dzielą się na dwa rodzaje: radioterapia ze źródeł zewnętrznych oraz brachyterapia. Różnicą między dwoma technikami jest sposób rozmieszczenia źródła promieniowania. W pierwszym przypadku, źródło promieniowania znajduje się na odległości do kilkudziesięciu centymetrów od promieniowania obszaru. Jednak w przypadku, gdy nowotwór znajduje się w trudno dostępnym miejscu, jak przykładowo gruczoł krokowy, źródło promieniowania jest wprowadzane wewnątrz

Hormonoterapia

Hormonoterapia jest jednym z najbardziej specyficznych sposobów leczenia nowotworów, który może być stosowany tylko w przypadku raka piersi, prostaty, trzonu macicy czy też tarczycy. Wyróżnia powyższe rodzaje nowotworów fakt, że są one hormonozależne, dlatego wymagają zupełnie innego podejścia niż pozostałe. Hormonoterapia polega na zmianie środowiska hormonalnego w taki sposób aby spowolnić podział komórek i wzrost nowotworu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here