Leczenie przez internet – czy ma sens?

0
7452

Statystyki pokazują, że  już ponad 16,5 mln Polaków przeszukuje internet w celu postawienia diagnozy stanu swojego zdrowia. Dr Google staje się więc coraz bardziej popularny, ale czy takie zachowanie jest właściwe? Aż 45 proc. z nas przyznaje, że na podstawie zdobytych w sieci informacji próbowało postawić diagnozę sobie lub bliskim. Jest to nieszkodliwe do czasu, gdy nie rezygnujemy z wizyt u lekarza i badań diagnostycznych na rzecz internetu.

Jak leczymy się w sieci?

Około 87 proc. wszystkich aktywnych internautów w Polsce szuka informacji o zdrowiu w wyszukiwarce Google. Zjawisko to pieszczotliwie nazywane jest Doktorem Google. Około 8 mln polskich użytkowników internetu sprawdza informacje zdrowotne w sieci co miesiąc.

Najczęściej szukamy informacji o lekach, aktywności fizycznej, odżywkach, chorobach, zdrowiu dziecka i seksualności.  Doktor Google leczy ból gardła, bóle głowy, bóle brzucha, ból kręgosłupa, ból podbrzusza i ból kolana.

Niebezpieczeństwo przy leczeniu w sieci pojawia się, kiedy sami, bez żadnego przygotowania merytorycznego stawiamy diagnozy i chcemy leczyć ludzi. W ten sposób można wyrządzić komuś krzywdę. Nie można samodzielnie interpretować wyników badań diagnostycznych, jeśli nie ukończyło się medycyny. Wiedza i doświadczenie lekarza są bezcenne w takim przypadku, ponieważ traktuje on pacjenta holistycznie i potrafi interpretować badania w kontekście wywiadu medycznego oraz przy znajomości chorób przewlekłych danej osoby.

Konsultacje z lekarzem

Nie zawsze jednak mamy czas, aby wybrać się do lekarza, zwłaszcza specjalisty. U wielu trzeba czekać nawet po kilka tygodni, aby odbyć wizytę. Jeśli chcemy, możemy jednak zdecydować się na konsultacje ze specjalistą online. Dermatolog online czy psycholog online nie tylko poda interpretację przedstawionych mu badań pacjenta, ale też udzieli fachowej porady medycznej przez internet. Pacjent nie musi nawet wychodzić z domu, aby uzyskać wszelkie niezbędne informacje o swoim stanie zdrowia.

Oczywiście lekarz przez internet nie dotknie pacjenta, nie osłucha go i nie wykona badań, ale może jak najbardziej przeprowadzić wywiad lekarski, zobaczyć wyniki wcześniej wykonanych analiz laboratoryjnych czy badań diagnostycznych. To solidna podstawa, aby starać się postawić diagnozę stanu pacjenta i polecić mu, co ma zrobić w danej sytuacji. Najważniejsze jednak to, że zawsze lekarz w sieci jest łatwiej dostępny dla potencjalnego pacjenta, niż doktor w gabinecie specjalistycznym. Dlatego w niektórych przypadkach korzystanie z usług lekarzy online jest jak najbardziej użyteczne i uzasadnione.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here