Mechaniczne i węglowe filtry do wody

0
2123
woda

Najczęściej spotykane w sprzedażny filtry do uzdatniania wody różnią się od siebie budową i sposobem działania. Dlatego warto zorientować się na czym polegają te różnice. Dzięki temu o wiele łatwiej będziemy mogli dokonać wyboru właściwego filtra lub zaplanować jak dokładnie ma wyglądać instalacja w naszym domu.

Działanie filtrów mechanicznych

Najlepszym, choć droższym rozwiązaniem, jest zastosowanie filtrów mechanicznych. Instaluje się je tak, by chroniły cała instalację wewnątrz domu. Wykonują one wstępną filtrację, która pozwala na usunięcie z wody wpływającej do instalacji wodociągowej największych zanieczyszczeń.
Filtry do wody oparte na tej technologii są w stanie zatrzymać takie zanieczyszczenia jak piasek, wszelkiego rodzaju zawiesiny czy rdza pochodzącą ze starych rur. Dzięki zastosowaniu odpowiednich wkładów może to być bardzo wydajna forma oczyszczania.
Tego rodzaju filtry nie potrzebują zewnętrznych źródeł zasilania. Do właściwego działania wystarczy ciśnienie wody w systemie wodociągowym.

Zastosowanie filtrów węglowych

Otrzymywany w procesie spalania drewna i odpadów organicznych węgiel aktywny ma bardzo dobre właściwości filtrujące. Używa się ich do produkcji węglowych filtrów do wody, które mają za zadanie oczyścić przepływający przez nie płyn, dzięki konkretnym właściwościom chemicznym.

W ten sposób filtry oczyszczają wodę z chloru, pestycydów, różnych związków chemicznych i organicznych i metali ciężkich. Dlatego zastosowanie tego rodzaju filtrów ma sens nawet wówczas, gdy w systemie wodociągowym działa już filtr mechaniczny.

Filtry do wody wykorzystujące w trym celu węgiel aktywny, mogą być tworzone zarówno z węgla w sprasowanego, koksowego jak i granulowanego. Ze względu na działanie węgla aktywnego obsługa uzdatniania wody tą metoda jest jednak dość trudna. Wydajność wkładu zależy od temperatury wody, czasu kontaktu, a nawet jej odczynu. Nie zmienia to jednak faktu, że tego rodzaju czyszczenie ma ogromny wpływ na jakość przefiltrowanej cieczy.

Idealne rozwiązanie

Oba rodzaje filtrów czyszczą wprawdzie wodę, ale jak się okazuje ich działanie raczej się uzupełnia, niż wyklucza. Wstępne czyszczenie wody za pomocą filtrów mechanicznych i dokładne, skoncentrowane na składzie chemicznym filtry węglowe, to wszystko czego potrzebuje większość z nas.

Zarówno do użytku domowego jak i gastronomicznego czyszczenie wody w kombinacji dwóch najpopularniejszych rodzajów filtrów daje najlepsze efekty.

Inne rodzaje filtrów

Filtry mechaniczne i węglowe to nie jedyne sposoby na uzdatnianie wody w systemie wodociągowym. Oprócz nich można się zaopatrzyć również we wkłady zmiękczające wodę, działające na zasadzie wymiany jonów magnezu i wapnia na jony sodu. Przy zbyt dużej zawartości żelaza i manganu można z kolei stosować wkłady odżelaziające, jednak można ich używać jedynie w wodzie uprzednio oczyszczonej z zanieczyszczeń mechanicznych.

W celu zabezpieczenia instalacji przed namnażaniem się w niej bakterii, warto stosować również filtry z wkładami antybakteryjnymi. Nie należą one do najbardziej efektownych, ale i tak zaleca się ich stosowanie, choćby po to by obniżyć ryzyko.

tekst powstał we współpracy z Hydro System

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here