Właściwy system monitorowania pacjentów usprawnia proces podejmowania decyzji dotyczących terapii i umożliwia optymalne wykorzystanie czasu pracy lekarzy specjalistów. Dlatego tak ważny jest jak najszerszy nadzór nad zdrowiem chorego. Czym są monitory telemetryczne pacjentów a czym monitor przyłóżkowy? Jakie korzyści, zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi, daje stałe kontrolowanie chorego?
Stałe monitorowanie pacjenta i dokumentowanie jego funkcji życiowych jest jednym z kluczowych elementów diagnostyki i opieki nad chorym. Dzięki temu można właściwie opiekować się pacjentem, reagować na pojawiające się w jego stanie zmiany i podejmować adekwatne działania. W wielu przypadkach monitorowanie pozwala także zapobiec niespodziewanym zdarzeniom i niebezpiecznym dla zdrowia incydentom.
Monitor przyłóżkowy i telemetryczny. Czym się różnią?
Rozwiązania z obszaru monitorowania pacjenta uzależnione są od indywidualnych potrzeb użytkownika. Przeznaczone są bowiem dla różnych stanów pacjenta, odmiennych środowisk opieki i różnych wymagań klinicznych. W związku z tym istnieją m.in. monitory medyczne przenośne, kompaktowe, specjalistyczne.
Monitor telemetryczny nosi się wokół klatki piersiowej. Przesyła on sygnały do stacji pielęgniarskiej lub innego centrum monitorowania. Z kolei monitor przyłóżkowy umożliwia kontrolowanie stanu pacjenta przy jego łóżku. Szybko dostarcza niezbędnych informacji o jego zdrowiu i jest pomocny szczególnie w sytuacji, gdy wielu pacjentów wymaga uwagi. Ponadto, zapewnia zasilanie rezerwowe. Zazwyczaj dobrze dopasowuje się do każdego miejsca. Szukasz monitorów medycznych? Zajrzyj na stronę ich producenta: https://www.philips.pl/healthcare
Sporym udogodnieniem jest pojawienie się monitorów bezprzewodowych. Zapewniają one dużą wygodę, gdyż umożliwiają pacjentom poruszanie się. To także ułatwienie dla lekarzy. Monitory mogą być bowiem używane w miejscach, w których potrzebna jest większa mobilność – m.in. w transporcie, na oddziale intensywnej terapii czy na sali operacyjnej.
Czym jest centralny system monitorowania?
Centralny system monitorowania IntelliVue opracowany przez firmę Philips umożliwia personelowi medycznemu uzyskanie informacji o stanie pacjenta z różnych obszarów szpitala bez konieczności opuszczania oddziału intensywnej terapii. Dzięki niemu możliwe jest m.in. szybsze podjęcie decyzji dotyczących terapii.
Centralny system monitorowania pozwala także personelowi medycznemu z oddziałów intensywnej terapii na wyświetlanie istotnych informacji takich jak rezultaty badań i zalecenia lekarzy zatrudnionych w innych oddziałach szpitala.
Jeśli chodzi o monitor medyczny cena znacznie się różni w zależności od jego rodzaju i marki. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio dostosowane monitory medyczne pozwalają na właściwe, bezpieczne pełnienie opieki nad chorymi i szybkie reagowanie w razie pogorszenia się stanu zdrowia.