Mydło Aleppo pochodzi z Syrii. Mieszkańcy Syrii zapoczątkowali wykonywanie takiego mydła za pomocą rąk. Od powstania skład mydła się nie zmienił, znajdziemy w nim olej laurowy oraz oliwę z oliwek i substancję spieniającą. Jest to jedne z pierwszych mydeł w historii. Cenione głównie za swój prosty skład oraz antybakteryjne właściwości.
Jak powstaje mydło z Aleppo?
Żeby powstało mydło Aleppo musimy wymieszać oliwę z oliwek z wodorotlenkiem sodu (substancją spieniającą) i wodą. To co powstało, po podgrzaniu ulegnie hydrolizie. Następnie musimy odczekać tydzień. Po tym czasie musimy połączyć mieszankę z konkretną ilością oleju laurowego.
Gotowanie mydła powinno się odbywać pomiędzy listopadem a marcem. W pozostałych miesiącach nadchodzi proces jak w produkcji podstawowego mydła, czyli ług zostaje oddzielony, masę należy wystudzić, przelać do formy i pokroić na małe części.
Gdy kostki mydła są już odpowiednio zapakowane, należy wysłać je na 9-miesięczny pobyt na pustyni. Pustynia jest idealnym miejscem, gdzie mydło może wyschnąć i stwardnieć. Właśnie w ten sposób ono dojrzewa, zmienia kolor z zielonego na brązowy.
Przeczytaj też: http://www.zdrowieinatura.pl/opuchniete-powieki-jak-sobie-z-nimi-poradzic/
Jak wybrać mydło w zależności od ilości oleju laurowego?
Na rynku dostępne są różne rodzaje mydła Aleppo, różnią się one ceną, ale i zawartością oleju laurowego w kostce mydła. Wyróżniamy:
- 5-10% taki rodzaj mydła jest bardzo delikatny dla cery, dlatego polecane jest dla skóry wrażliwej i suchej.
- 10-20% ten rodzaj mydła jest najczęściej wybierany, ze względu na to, że ma optymalne stężenie. Jest przeznaczony dla skóry normalnej i mieszanej.
- 30-40% taki rodzaj mydła ma mocne działanie, dlatego polecane wyłącznie dla skóry tłustej.
- <40% mydło, które posiada najsilniejsze właściwości antyseptyczne, przez co jest odpowiednie dla skóry z trądzikiem.
- Są osoby, które uważają, że dla ich skóry mydło Aleppo jest zbyt wysuszające. Jak sobie z tym poradzić? Należy zaczynać od małego stężenia oleju laurowego i stosować takie mydło raz dziennie. Gdy skóra się przyzwyczai stopniowo można zwiększać stężenie.
Właściwości mydła z Aleppo
Mydło Aleppo posiada właściwości antyseptyczne, dzięki zawartości oleju laurowego. Najczęściej używane jest do mycia twarzy. Dzięki regularnemu używaniu takiego mydła, pory znajdujące się na naszej skórze będą oczyszczone i odblokowane. Dzięki temu będzie pojawiało się mniej zaskórników.
Mydło Aleppo również świetnie sprawdza się w przypadku skóry tłustej, ponieważ redukuje jej błyszczenie, co dla wielu osób jest niesamowitą zaletą. Po użyciu tego rodzaju mydła nasze pory są ściągnięte, dlatego sebum nie wydziela się w takich ilościach.
Źródło: https://beautyandbio.pl/