Na co zwracać uwagę przy wymianie walut?

0
1451

Wydawać by się mogło, że do wymiany waluty wystarczy tylko wiedza, gdzie jest najbliższy kantor. A jednak wymieniając walutę, warto zwrócić uwagę na detale transakcji tak, by nie stracić na wymianie.

Przede wszystkim kurs

Jeśli nie musimy wymieniać waluty natychmiast, warto poczekać na moment kiedy kurs będzie korzystny. Dotyczy to zwłaszcza wymiany popularnych walut, jak na przykład wymiana euro. Kursy euro czy dolara zmieniają się nieraz z dnia na dzień, więc mądrze wybierając moment wymiany, możemy zyskać lub zaoszczędzić.
Przygotowując się do wymiany waluty, warto sprawdzić kursy w internetowych porównywarkach, a także starannie przeanalizować oferty internetowych kantorów. Szczególnie staranna analiza jest niezbędna przy wymianie waluty obcej na walutę obcą, na przykład jeśli interesuje nas wymiana euro na franki szwajcarskie. W takich wypadkach różnice cen między poszczególnymi punktami wymiany mogą się różnić między sobą.
Sprawdzając ofertę kantoru, sprawdźmy kurs z najwyższą starannością. Po pierwsze warto zweryfikować, czy zaprezentowana na tablicy informacyjnej czy ulotce kantoru kwota odpowiada rzeczywistości. Może się okazać, że chcąc przyciągnąć klientów, w materiałach promocyjnych wyszczególniono tylko kwotę sprzedaży przy wymianie większych kwot albo tylko cenę kupna. Tak samo już w kantorze, sprawdźmy dokładnie kursy zapisane na tabeli, uważając przy tym, która kolumna dotyczy kupna, a która sprzedaży.

Gdzie można wymienić waluty?

Warto pamiętać, że chcąc wymienić walutę nie musimy iść do pierwszego kantoru na rogu. Mamy do dyspozycji wymianę waluty poprzez przelew bankowy i przewalutowanie, fizyczną wymianę waluty w banku i kantory online. Wymiana w banku i własny przelew między rachunkami jest opcją najszybszą. Jeśli interesuje nas na przykład wymiana franków na euro, wystarczy mieć rachunki bankowe w obu walutach i dokonać przelewu między nimi. Przewalutowanie nastąpi automatycznie. To prosty sposób, ale obciążony dużą marżą i z reguły niekorzystnym kursem banku. Taka sama niedogodność łączy się z fizyczną wymianą waluty w banku, a dodatkowo taka operacja zajmuje nam czas niezbędny do stania w bankowej kolejce. Tych wad pozbawione są kantory internetowe, gdzie wymiana każdej waluty, także wymiana euro jest szybka i bezpieczna, a jednocześnie bardzo wygodna. Wiele osób jednak nadal boi się wymiany waluty online, ze względu na brak zaufania do transakcji przez Internet.

Na co zwracać uwagę?

Kiedy wymieniamy walutę, musimy szczególnie zwrócić uwagę na spread walutowy, czyli różnicę między kursem sprzedaży a kursem skupu waluty. Zazwyczaj jest on podawany w procentach lub nominalnie, obok interesującej nas waluty. Im większa jest ta różnica (spread) tym gorsze są warunki wymiany. Jeśli interesuje nas na przykład wymiana EUR na CHF, musimy zdobyć odpowiedni punkt odniesienia. To oznacza, że musimy poznac aktualne kursy na całym rynku walutowym. Taki wykaz kursów nosi nazwę FOREX. Notowanie te można w łatwy sposób sprawdzić w Internecie.

http://bazanet.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here