Na czym polega leasing konsumencki

0
1457

Leasing konsumencki, nazywany również prawnym lub osobistym, jest usługą skierowaną dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Stanowi alternatywę dla kredytu gotówkowego czy pożyczki. Leasing jest formą finansowania łączącą elementy kredytu i dzierżawy. Jest rozwiązaniem na sfinansowanie zakupu bez konieczności wykładania swoich pieniędzy. Warto pamiętać, że konsument w trakcie trwania umowy nie posiada żadnych praw do leasingowanego przedmiotu, a tylko i wyłącznie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, na wcześniej ustalonych warunkach zapisanych w umowie.

Leasing konsumencki i jego umowa to transakcja na podstawie której leasingodawca, zobowiązuje się do nabycia określonego przedmiotu od zbywcy na warunkach określonych w umowie w celu dalszego przekazania korzystającemu do eksploatacji na dany okres. Klient (korzystający) zobowiązany jest natomiast dokonać zapłaty w uzgodnionym wcześniej comiesięcznym systemie ratalnym. Ważne jest, iż w przypadku leasingu konsumenckiego obowiązują identyczne procedury, jak w przypadku leasingu dla firm. Umowę podpisuje się na określony czas, klient musi uiścić opłatę wstępną i na zakończenie może wykupić przedmiot z leasingu na własność. Przez cały okres trwania umowy leasingodawca jest właścicielem przedmiotu i to on ponosi ryzyko za wszystko co z przedmiotem związane. Opłaca ubezpieczenia, i liczy się z tym, że korzystający może odstąpić od umowy lub nie wykupić przedmiotu po zakończeniu leasingu. Forma własności ma również znaczenie w przypadku kradzieży lub zniszczenia przedmiotów. W takich przypadkach ewentualne ubezpieczenie wypłacane jest leasingodawcy, a nie użytkującemu. Odrębne przypadki stanowi fakt inaczej zapisanej umowy.

Zalety leasingu konsumenckiego

Ogromną zaletą leasingu konsumenckiego jest to, że użytkownik przedmiotu może co 3 lub 4 lata wymieniać go na nowy model. Niektóre usługi leasingu konsumenckiego posiadają wiele rozwiązań zakończenia umowy. Klient leasingu nie musi zatem wykupić auta po skończonym okresie finansowania, ale może na przykład zlecić sprzedaż pojazdu, przedłużyć umowę i wziąć nowy samochód oraz wskazać osobę, która będzie potem użytkować auto. Dodatkowo trzeba pamiętać o wielu opcjach serwisowych, które klient otrzyma po atrakcyjnych cenach, jak np. ubezpieczenie, wymianę opon, pokaz zastępczy.

www.all-moto.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLampy podłogowe
Następny artykułLokale na usługi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here