Uwaga rozmówcy zajmuje się na naszej twarzy. Tak nazywane pierwsze wrażenie decyduje o tym, jak zostaniemy odebrani, nic zatem dziwnego, że zależy nam na swym wyglądzie. Nikogo nie trzeba przekonywać, że ani najmodniejsza fryzura, ani makijaż zgodny z najnowszymi trendami nie zrekompensują nam braków w uzębieniu. Zdrowy, zadbany uśmiech to środek do sukcesu w życiu rodzinnym oraz zawodowym. Ludzie uśmiechnięci budzą sympatię i zaufanie. By jednak nasze zęby składały się okazale i estetycznie musimy zabiegać o nie z dużą starannością. Nie wystarczą systematyczne wizyty u dentysty, szczotkowanie zębów po każdym posiłku, czy płukanie jamy ustnej specjalnym płynem. Nić dentystyczna to artykuł higieniczny, w jaki powinien zaopatrzyć się każdy, komu zależy na dobrym i zdrowym uśmiechu.
Dlaczego musimy nitkować zęby?
Wiele osób zadaje sobie z pewnością pytanie, po co nam nici dentystyczne oraz czy nie jest toż by zbędny wynalazek. Jednak okazuje się, że były one znane już w starożytności. Badacze twierdzą, że nasi przodkowie starali się przy pomocy różnorakich przedmiotów czyścić przestrzenie między zębami. Największą sławą zajmowały się wykałaczki aż do 1815 roku, jak to dentysta z Nowego Orleanu zaczął polecać swym pacjentom stosowanie w tym celu cienkiej nici jedwabnej. Została ona szybko doceniona i znalazła powszechne zastosowanie. Z czasem zastąpiła ją nić nylonowa. W ten sposób ewolucja nici jest do dziś, a ich producenci wciąż zaskakują klientów nowymi rozwiązaniami i ulepszeniami. Cel nitkowania zębów jest prosty – żadna szczoteczka nie usunie resztek pokarmu spomiędzy zębów równie sprawnie i tak, jak nić. Nadmiar zanieczyszczeń doprowadza do występowania kamienia nazębnego, co z kolei jest krokiem ku podrażnieniom, zaczerwienieniom i chorobom dziąseł. Więc już bardzo blisko do paradontozy, która może się zakończyć nawet utratą zębów.
Co warto wiedzieć o stosowaniu nici dentystycznych?
Zanim zdecydujemy się na zakup nici dentystycznych, musimy odpowiedzieć sobie sprawę z faktu, że nasz zgryz i rodzaj uzębienia to sprawa indywidualna. Nie wszystka nić jest dla nas odpowiednia. Od rozmieszczenia naszych zębów i odstępów między nimi chce dobór odpowiednich nici. Jeśli mamy wątpliwości, możemy tę sprawę skonsultować ze stomatologiem lub farmaceutą. Najistotniejsze, by nić spełniała nasze wymagania oraz oczekiwania i starannie czyściła przestrzenie międzyzębowe. Marka oraz cena powinny być sprawą drugorzędną. Osoby posiadające zęby nieprzylegające i niebędące na siebie mogą stosować trochę tańsze nici nylonowe. Ich słabą stroną jest fakt, że mogą się strzępić i rozdwajać w trakcie stosowania. Jeśli jednak zgryz jest dosyć ścisły, a zęby są na siebie, dobrym wyjściem jest stosowanie nici z włókna pojedynczego o podwyższonej wytrzymałości. Ważną sprawą jest też średnica nitek – można ją dopasować do naszych zębów w ten sposób, by czyszczenie było eleganckie oraz jak bardzo skuteczne. Nie wystarczy używać nici, trzeba dobrać odpowiedni produkt, a samo czyszczenie wykonywać w sposób odpowiedni.
Jak nitkować zęby?
Przestrzeganie kilku ważnych zasad dotyczących nitkowania zębów zapewni nam odpowiedni poziom higieny jamy ustnej. Po pierwsze, ważne, by każdy zabieg wykonywać odrębnym, czystym kawałkiem, który po zużyciu wyrzucamy. Do jednego czyszczenia potrzebujemy blisko 50 cm nici dentystycznej. Przeciwległe końce odmierzonego fragmentu nawijamy na palce wskazujące obu rąk, zostawiając między nimi przestrzeń o długości 4-5 cm. Nić powinna być stale napięta. Przystępując do czyszczenia, musimy pamiętać, by nasze ruchy były dobre. Nieodpowiednie postępowanie może uszkodzić delikatną tkankę dziąseł. Pomagając sobie kciukami, naprężamy nitkę oraz przy pomocy ruchów w głowę a w dół zaczynamy wymiatać resztki pokarmowe spomiędzy naszych zębów. Idąc do kolejnej szczeliny musimy ruchami w przód oraz w tył, przy równoczesnym przesuwaniu w dół, wyjąć nić spomiędzy zębów. Każdy ząb to nowy, czysty kawałek nici. Zużyty nawijamy po prostu na sam z palców wskazujących. Poprawne nitkowanie powinno być blisko 3 minut. Po czyszczeniu należy wypłukać jamę ustną i umyć ręce.
Nitkowanie dla każdego?
Czyszczenie zębów nicią dentystyczną to konieczny zabieg uzupełniający prawidłową czystość jamy ustnej. Nie stanowi to przecież czynność, którą należy wpajać już małym dzieciom wraz z pierwszym zakupem szczoteczki odpowiedniej dla mlecznych zębów. Nitkowanie zębów polecane jest osobom dorosłym oraz dzieciom po ukończeniu 10. roku życia. Naturalnie, tak jak w wypadku mycia – nauka czyszczenia zębów przy pomocy nici dentystycznych to istotny element edukacji młodego człowieka. Nawyki wpojone w dzieciństwie mają znaczny nacisk na pamięć i dobrą dbałość o zdrowie oraz czystość dorosłych ludzi. Według specjalistów najlepsze efekty daje czyszczenie zębów po każdym ich szczotkowaniu. Zdarza się jednak, że napięty plan dnia nie pozwala nam na kilkukrotne zabiegi higieniczne. W takich wypadkach zaleca się codzienne nitkowanie zębów po wieczornym myciu. Daje to nam gwarancję, że podczas wypoczynku jama ustna jest niezależna od zanieczyszczeń, a bakterie nie będą się swobodnie namnażać w trakcie przerwy nocnej.