Odchudzanie – moda czy zdrowe podejście? 

0
878
odchudzanie

Obecne czasy wręcz naciskają na zdrowy tryb życia. Teraz, praktycznie każdy chce być fit. Nie brak jest na sklepowych półkach produktów, które na swoich opakowaniach, chwalą się wysoką zawartością składników odżywczych i brakiem konserwantów. Niemal każdy z nas zna kogoś, kto właśnie stosuje jakąś dietę. Wiele z nas jest też w trakcie kuracji odchudzającej. A może dużo osób ulega modzie na szczupłą sylwetkę? Jak sprawdzić swoją sylwetkę? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/odchudzanie-jak-zrobic-to-dobrze/ 

Ocena sylwetki – jak to zrobić? 

Podstawową metodą oceny sylwetki, którą stosuje nie ma każdy z nas jest pomiar masy ciała z wykorzystaniem wagi. Znacznie dokładniejsze informacje dostarczy nam jednak wskaźnik BMI. Z angielskiego Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała, oprócz wagi, uwzględnia również wzrost. Można go oszacować z dostępnych w internecie kalkulatorów, bądź obliczyć go samemu ze wzoru: 

BMI = masa ciała w kg/wzrost w metrach kwadratowych 

Prawidłowe wartości BMI w to te w zakresie od 19 do 24,9. Kiedy mówimy o niedowadze, będą to wartości BMI znajdujące się poniżej 18,9. Nadwaga świadczy o wartościach, od 25 do 29,9. Otyłość rozpoznawana jest w przypadku BMI powyżej 30. Kiedy wartości, które nas dotyczą, to te świadczące o nadwadze lub otyłości, wówczas potrzebna nam jest dieta odchudzająca oraz aktywność fizyczna. Taki duet pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy, a także to może nam w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. 

Okiem specjalisty – wizyta u dietetyka 

Oczywiście najbardziej profesjonalną oceny sylwetki i składu masy ciała można obliczyć w gabinecie dietetyka. Na wizycie będzie można dokonać analizy składu ciała z z wykorzystaniem metody bioimpedacji. Pozwoli ona między innymi na oszacowanie średniej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Zalecane wartości u kobiet to 25 – 30%, a u mężczyzn około 18 – 24%. Jeżeli wskaźnik masy i proporcje sylwetki są w normie, nie ma konieczności odchudzania się. Zawsze jednak warto zadbać o odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Pomoże to otrzymać sylwetkę nienagannym stanie, a także kompleksowo zadbać o nasze zdrowie poprzez dostarczanie wszystkich niezbędnych wartości odżywczych i witamin. 

Kiedy wiesz, że musisz się odchudzić 

Jeżeli wskaźnik BMI lub obwód w pasie jest zbyt wysoki, jest to najwyższa pora na rozpoczęcie odchudzania. Punktem wyjścia może być obliczenie dziennego zapotrzebowania na kalorie. Oczywiście najlepiej zrobić to w gabinecie dietetyka, ale jeżeli nie ma takiej możliwości, można skorzystać z kalkulatorów kalorii. Należy jednak uwzględnić stopień aktywności fizycznej, który ma znaczący wpływ na całkowitą przemianę materii. 

Zobacz też: http://www.blognazdrowie.pl/czy-maka-pszenna-jest-dozwolona-na-diecie-odchudzajacej/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here