Odżywki dla matek karmiących – co warto kupić?

0
1634
Karmienie piersią

Karmienie piersią to najlepsze, co matka może zrobić dla swojego nowonarodzonego dziecka. Mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka, ze względu na idealne proporcje składników odżywczych i obecność przeciwciał matczynych w klasie IgA. Samo karmienie to jednak spory wysiłek dla mamy i jej organizmu. Ustrój stara się dysponować składnikami odżywczymi z preferencją w kierunku produkowanego pokarmu. Dieta i stosowanie suplementów to idealne narzędzie dla utrzymania dobrego zdrowia i zagwarantowania właściwego rozwoju dziecka.

Postępowanie dietetyczne przy karmieniu piersią

Gotowanie w przypadku karmienia piersią nie należy do łatwych zadań. Istnieje wiele dylematów dietetycznych, a sam okres połogu bardzo sprzyja wyłomom w prowadzeniu diety. W końcu sama ciąża nakłada wiele restrykcji, a tutaj decydowanie się na co najmniej półroczny okres wyłącznego karmienia piersią jest poważnym ograniczeniem. Dietetycy i specjaliści od mleka kobiecego rekomendują liczne produkty dietetyczne, których to zastosowanie nie zawsze pozostaje proste. Nie ma jednej diety – wszystko realizowane jest metodą prób i błędów. Najważniejsze jest racjonalne podejście do tych kwestii i zrozumienie mechanizmów powstawania zaburzeń pokarmowych u dzieci. Indywidualny charakter nietolerancji pokarmowych w okresie karmienia piersią znacząco utrudnia skuteczny dobór diety. Jeśli u dziecka nie ma objawów: kolek, śluzowych kup, czy też braku przybierania na wadze, to można spokojnie trzymać swoją dietę. Ważne jest także regularne spożywanie posiłków, gdyż niedożywienie ogranicza ilość pokarmu. Ważne jest zbilansowanie własnej diety i w razie potrzeby – eliminacja szkodliwych składników. Karmienie powodować może także niedobory w zakresie składników mineralnych oraz witamin. Stąd też dobrym posunięciem jest zastosowanie suplementów diety.

Redukcja ryzyka niedoborów składników odżywczych

Okres karmienia piersią to szczególny czas, gdy zapotrzebowanie na białko, minerały oraz witaminy diametralnie wzrasta. Jeśli dziecko nie ma reakcji alergicznych, to bez stresu można rozszerzą dietę – szczególnie o produkty mleczne zawierające dużo wapnia oraz fosforu. Niekiedy ze względu na ograniczenia sezonowe, tryb życia matki i alergie skomponowanie diety jest bardzo trudne. W takich sytuacjach dobrze stosować preparaty mineralno-witaminowe, które pozwolą uzupełnić niedobory wszelkich potrzebnych jonów i związków chemicznych w ustroju. Dobrze wybierać preparaty dostarczające tychże składników w ilościach dostosowanych do zapotrzebowania ciężarnych i karmiących piersią. rak w jadłospisie wartościowych minerałów i witamin niekorzystnie przekładają się na stan zdrowia, kondycję psychiczną oraz wygląd zewnętrzny. Produkcja pokarmu kobiecego jest ewolucyjnie być albo nie być dla przeżycia dziecka, dlatego też organizm dopuszcza maksymalne obciążenie i „wyżyłowanie” organizmu matki ze wszelkich składników odżywczych na potrzeby dziecka. Dlatego też każda karmiąca matka powinna stosować odpowiednie suplementy!

Karmienie piersiąLista zakupów karmiącej mamy

Dla kobiety karmiącej piersią ważne jest, aby posiłki były różnorodne i przygotowane ze świeżych produktów. Okazjonalne stołowanie w restauracji nie jest przestępstwem, jednak obiad zrobiony w domu, z całą pewnością będzie smaczniejszy, spełni także normy dotyczące jakości oraz ilości składników odżywczych, niezbędnych dla Ciebie i dziecka. A poza tym, jako szef kuchni możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa oraz dodatkowe porcje – zupełnie za darmo. Twoje codzienne menu, powinno uwzględniać następujące produkty:

sezonowe owoce i warzywa – zarówno surowe, jak i gotowane, zawsze dokładnie umyte,

różnorodne zboża w różnych postaciach – najlepiej w formie nieprzetworzonej,

białka zwierzęce i roślinne, w przypadku tych ostatnich niezastąpiona bywa fasola, soczewica oraz soja,

oleje roślinne tłoczone na zimno – najlepiej niepodgrzewane,

woda średnio mineralizowana, która pomoże uzupełnić minerały, m.in. magnez, potas, wapń,

mleko i jego przetwory możesz spożywać, jeśli nie zauważyłaś u dziecka nietolerancji pokarmowej,

ryby morskie.

Z jakich produktów zrezygnować podczas karmienia piersią?

Twoja dieta nie musi być nudna, o czym szybko się przekonasz, przeglądając apetyczne przepisy. I, chociaż powinnaś jeść wszystko w rozsądnych ilościach, obserwując przy tym zachowanie dziecka, z niektórych produktów lepiej zrezygnować, przynajmniej na jakiś czas.

Oto lista!

Białe pieczywo, słodycze, ciasta z cukierni – te ostatnie robione bywają z tłuszczów niskiej jakości.

Żywność konserwowa, dania typu fast food.

Tłuste mięsa, smażone i grillowane mięsa, szczególnie na początku okresu karmienia – ze schabowym lepiej poczekać do momentu, aż rozwinie się układ pokarmowy dziecka.

Surowe mięso, które może stanowić źródło chorób zwierzęcych.

Przyprawy ze sztucznymi dodatkami, szczególnie z zawartością glutaminianu sodu.

Ostre przyprawy, bowiem część ich składników przechodzi do mleka matki i działa drażniąco na przewód pokarmowy niemowlęcia. Ostre przyprawy możesz zastąpić świeżymi ziołami.

Z diety lepiej wyeliminować czosnek, którego zapach i smak przechodzi do mleka, co nie wszystkim maluszkom przypada do gustu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here