Odżywki i suplementy diety dla sportowca – na jakie składniki warto zwrócić uwagę?

0
880
Odżywki i suplementy diety dla sportowca

W życiu sportowca ogromną rolę odgrywa prawidłowa dieta. To właśnie od niej w dużej mierze zależą osiągane wyniki i rozwój kariery. W takim przypadku sporym wyzwaniem może być dostarczenie wszystkich niezbędnych składników tylko w formie pożywienia. Z tego powodu w świecie profesjonalnego sportu ważną rolę odgrywają różnego rodzaju zdrowe wspomagacze, czyli popularne odżywki i suplementy diety.

Białko

Każdy sportowiec powinien mieć świadomość, że białko jest podstawowym elementem budulcowym każdej komórki ciała. Bez pokrycia zapotrzebowania na ten składnik nie można nawet marzyć o przyroście masy mięśniowej. Co więcej, niektóre aminokwasy muszą być dostarczone z zewnątrz, a w przypadku niektórych sama dieta może nie wystarczyć. Z tego powodu fan intensywnego wysiłku powinien mieć w swoim ekwipunku kilka odżywek białkowych o różnym przeznaczeniu i składzie.

Węglowodany

Nie tylko bez białek można zapomnieć o dobrej formie. Sportowcy mają zwiększone zapotrzebowanie również na węglowodany. Warto wiedzieć, że to właśnie ten składnik powinien być podstawą ich diety, ponieważ jest podstawowym źródłem energii dla mięśni. Niedobór węglowodanów wiąże się nie tylko z pogorszeniem kondycji i uczuciem zmęczenia. Dodatkowo organizm może zacząć wykorzystywać białka do produkcji energii, co może doprowadzić do redukcji masy mięśniowej.

Tłuszcze

Ważnym wsparciem w pokryciu dziennego zapotrzebowania energetycznego są tłuszcze. Dostarczają aż 9 kcal w 1 g, co jest wynikiem 9 razy lepszym niż w przypadku białek i mniej więcej dwa razy wyższym w porównaniu z węglowodanami. Wbrew pozorom tłuszcze nie powinny kojarzyć się negatywnie czy też jedynie z tyciem. Wystarczy po prostu wybierać zdrowe źródła tłuszczów. Ponadto należy pamiętać, że ten składniki jest odpowiedzialny m.in. za pomoc we wchłanianiu wielu witamin czy też prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Witaminy

Bardzo ważną część oferty suplementów diety firmy Inkospor stanowią produkty z witaminami. Sportowcy mają wyższe zapotrzebowanie na te substancje, dlatego zdecydowanie powinni wspomagać się suplementacją. Niektóre witaminy regulują przemiany metaboliczne, mają istotny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną, a także wzmacniają układ odpornościowy. Niedobór nawet jednej witaminy może mieć naprawdę duży wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu i w rezultacie znaleźć odzwierciedlenie w osiąganych wynikach.

Minerały

Nie mniej ważne funkcje w życiu człowieka pełnią minerały, które mają za zadanie regulować działanie organizmu i są ważnym składnikiem budulcowym. Niestety wiele z nich jest wypłukiwanych wraz z potem, moczem i innymi wydzielinami, dlatego właśnie suplementacja jest tak ważna w przypadku sportowców wykazujących wyższe zapotrzebowanie na składniki niż przeciętna osoba. Szczególną uwagę z pewnością należy zwrócić na poziom żelaza, potasu, sodu, magnezu, wapnia i cynku, choć to zaledwie niewielka część niezbędnych minerałów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here