Palenie papierosów to swego rodzaju rytuał. Dla osób które powtarzają go od lat jest nieodłącznym elementem codziennego życia i bez niego wręcz nie potrafią się obejść. Sam fakt trzymania papierosa w ustach oraz przerwy w pracy, podczas których wychodzi się na papierosa sprawiają już przyjemność. Dodatkowo uwalniająca się podczas palenia nikotyna pobudza ośrodek przyjemności w mózgu, a uczucie to jest wręcz uzależniające. Palenie papierosów wypełnia też czas palacza, stanowi swego rodzaju rozrywkę. Dla niektórych dodatkowym rodzajem atrakcji związanym z rytuałem palenia jest samodzielne zwijanie, skręcanie papierosów. Potrzebne do tego elementy: tytoń i bibułki, palacz traktuje wręcz jako relikwie i najcenniejsze dla niego rzeczy. Bibułki https://bongo24.pl/pol_m_Bibulki-2060.html mogą posiadać fantazyjne wzory, które dodatkowo uatrakcyjniają wygląd papierosa.
Rozluźnienie pewnym kosztem
Mimo udowodnionych, szkodliwych skutków palenia papierosów – przede wszystkim związanych z występowaniem chorób układu oddechowego (jak np. rak płuc), palenie papierosów to wciąż jedna z bardziej popularnych używek na świecie. Nikotyna zawarta w papierosach pozwala na odprężenie i rozluźnienie w stresowych sytuacjach. Palenie można nazwać relaksująca trucizną.
Mimo pojawienia się na rynku zastępników tradycyjnych papierosów – w postaci e-papierosów – tradycyjne palenie nadal jest bardzo popularne i wiele osób nie da się przekonać do tych zastępników. Uważają, że trzymanie w ustach „prawdziwego” papierosa to jest coś, czego nie da się zastąpić niczym innym. Tak samo oferowana nikotynowa terapia zastępcza, jako substytut nikotyny, nie jest w stanie zastąpić papierosa – mimo takiego samego efektu odprężającego jak nikotyna zawarta w papierosie.
Historia palenia
Rytuał palenia papierosów wywodzi się z szamańskich obyczajów, jego początek datowany jest już na 5000 lat p.n.e. Palenie stanowiło swego rodzaju rytuał oczyszczający, w celu złożenia ofiary bóstwom. Szamani używali go także do zmieniania stanu świadomości umysłu . Do Europy tytoń został wprowadzony dopiero w XVI wieku przez Hiszpanów.
Chociaż w ostatnich latach promuje się rzucanie palenia, to i tak ten rytuał ma swoich stałych zwolenników. W wielu krajach ogłoszono zakazy palania w miejscach publicznych, co ma za zadanie uchronić osoby niepalące przed biernym palaniem – okazało się bowiem że wdychanie dymu papierosowego przez osoby niepalące jest tak samo niekorzystnie na układ oddechowy jak czynne palenie papierosów. Również niektóre religie zakazują swoim wyznawcom plenia papierosów (np. Świadkowie Jehowy).